Sobotní prezidentské volby v Nigérii, nejlidnatější a nejbohatší africké zemi, vyhrál někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari. Podle agentury AP to oficiálně oznámila centrální volební komise. Nynější křesťanská hlava státu Goodluck Jonathan porážku uznal a muslimovi Buharimu pogratuloval.

"Muhammadu Buhari splnil zákonné podmínky a získal největší počet hlasů, takže je tímto prohlášen za vítěze a je zvolen," oznámil předseda volební komise Attahiru Jega. Dodal, že Buhari získal přes 15,4 milionu hlasů, zatímco Jonathan dostal důvěru od 12,8 milionu lidí. Buhari zvítězil v 21 státech Nigérie z 36. Zbývajících 15 připadlo Jonathanovi. 

O prezidentský úřad se v nábožensky smíšené zemi se 170 miliony obyvatel, z nichž 60 milionů mohlo hlasovat, ucházelo 14 kandidátů. Šanci podle průzkumů měli ale jen Jonathan a Buhari. Remy Sonaiyaová, jediná žena mezi zájemci o prezidentské křeslo, získala něco málo přes 13 tisíc hlasů.

Ještě během kampaně panovaly obavy z toho, aby se nezopakoval povolební scénář z roku 2011, kdy kvůli vlně násilí po Buhariově prohře s Jonathanem zemřelo asi tisíc lidí. Prozatím je ale situace v zemi poklidná.

Jonathan v noci na středu vydal oficiální prohlášení, ve kterém podle Reuters uznal porážku a vyzval své příznivce, aby prohru přijali s klidem. "Ambice kohokoli nemají cenu krve žádného Nigerijce," uvedl Jonathan.

Buhari na adresu svého konkurenta uvedl, že "prezident Jonathan byl ctihodný oponent a já mu podávám ruku na důkaz přátelství". Novinářům potom sdělil, že jednopartajní stát je v Nigérii minulostí.

V Nigérii je to poprvé, co opoziční kandidát porazil úřadujícího prezidenta. BBC v komentáři poznamenala, že mnoho Nigerijců nyní poprvé zažívá pocit toho, že mají moc odstavit ve volbách vládu, s jejímž výkonem nejsou spokojení. Mezi prvními gratulanty byl bývalý britský premiér Tony Blair, který se v posledních letech v Africe hodně angažuje. Radí například prezidentům zemí, jako je Rwanda a Guinea. 

Buhariho návrat

Muhammad Buhari stál 20 měsíců v čele vojenského režimu, který v roce 1983 násilně odstranil prezidenta Shehua Shagariho. Buhariho vláda se mimo jiné vyznačovala takzvaným "bojem s nedisciplinovanými", v jehož rámci policisté běžně bičovali Nigerijce, kteří přišli pozdě do práce nebo přebíhali ve frontách na potraviny.

O post prezidenta země se Buhari neúspěšně pokoušel celkem třikrát. Po prohraných volbách v roce 2011 Buhari vyvolal nábožensky laděné nepokoje, při kterých zemřelo 800 lidí. 

Buhari v kampani voličům slíbil přísná protikorupční opatření, ve formě nigerijských zákonů z osmdesátých let. Ekonomové varují, že striktní nařízení by mohla narušit stabilitu tamního politického fungování. 

Před Buharim stojí nelehký úkol vyrovnat se s klesajícími cenami ropy, která je hlavním vývozním artiklem a zdrojem příjmů Nigérie.

Jedním z důvodů, proč Nigerijci Buhariho volili, je jeho vojenská minulost. Od generála v civilu si lidé slibují tvrdé zakročení proti islamistické organizaci Boko Haram, jejíž zločiny si za poslední čtyři roky vyžádaly nejméně 20 tisíc životů Nigerijců.  

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist