Pravděpodobnost ruského útoku proti pobaltským zemím je zatím malá, Moskva ale může proti některému z členských států NATO použít "skryté vojenské prostředky". Uvádí to situační zpráva litevské vojenské rozvědky, o níž v pondělí informovala pobaltská agentura Delfi.

"Nasazení ruských vojáků na Ukrajině a systematická demonstrace ruské vojenské moci negativně ovlivňují bezpečnostní situaci Litvy," uvádí se ve zprávě. I když Rusko podle litevské rozvědky není zatím schopno rozpoutat v Pobaltí otevřený ozbrojený konflikt, pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko může být nebezpečná takzvaná hybridní válka s nasazením nekonvenčních či skrytých vojenských prostředků.

"Nelze vyloučit, že Rusko se odhodlá k použití těchto prostředků proti jednomu ze států aliance v naději, že NATO nedokáže kvůli složitým rozhodovacím mechanismům a dílčím zájmům jednotlivých členských zemí náležitě reagovat," citovala ze zprávy agentura Dolfi.

Litevská vojenská rozvědka zároveň připomíná, že Rusko vytrvale zvyšuje financování svého zbrojního programu a posiluje aktivitu jednotek na západě země. Svou schopnost bleskově zvýšit bojeschopnost prokázala ruská armáda nedávno, když v Kaliningradské oblasti sousedící s Litvou rozmístila mobilní taktické rakety Iskander.

"Vysoká intenzita bojové přípravy ruských jednotek zvyšuje možnost náhodných nebo i záměrných incidentů," varovala rozvědka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist