Pravděpodobnost ruského útoku proti pobaltským zemím je zatím malá, Moskva ale může proti některému z členských států NATO použít "skryté vojenské prostředky". Uvádí to situační zpráva litevské vojenské rozvědky, o níž v pondělí informovala pobaltská agentura Delfi.
"Nasazení ruských vojáků na Ukrajině a systematická demonstrace ruské vojenské moci negativně ovlivňují bezpečnostní situaci Litvy," uvádí se ve zprávě. I když Rusko podle litevské rozvědky není zatím schopno rozpoutat v Pobaltí otevřený ozbrojený konflikt, pro Litvu, Lotyšsko a Estonsko může být nebezpečná takzvaná hybridní válka s nasazením nekonvenčních či skrytých vojenských prostředků.
Putin si musí uvědomit, že hybridní útok v Pobaltí znamená válku s NATO, říká expert - čtěte ZDE
Americká armáda zůstane příští rok v Polsku a Pobaltí kvůli obavám z Ruska - čtěte ZDE
"Nelze vyloučit, že Rusko se odhodlá k použití těchto prostředků proti jednomu ze států aliance v naději, že NATO nedokáže kvůli složitým rozhodovacím mechanismům a dílčím zájmům jednotlivých členských zemí náležitě reagovat," citovala ze zprávy agentura Dolfi.
Litevská vojenská rozvědka zároveň připomíná, že Rusko vytrvale zvyšuje financování svého zbrojního programu a posiluje aktivitu jednotek na západě země. Svou schopnost bleskově zvýšit bojeschopnost prokázala ruská armáda nedávno, když v Kaliningradské oblasti sousedící s Litvou rozmístila mobilní taktické rakety Iskander.
"Vysoká intenzita bojové přípravy ruských jednotek zvyšuje možnost náhodných nebo i záměrných incidentů," varovala rozvědka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist