Polské úřady se rozhodly obvinit z podílu na katastrofě polského vládního letounu, při níž v dubnu 2010 u Smolenska zahynulo 96 lidí včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, také dva ruské letecké dispečery z místního letiště. Oznámil to v pátek ve Varšavě vojenský prokurátor Ireneusz Szelag.

Tento krok podle agentury Reuters nejspíš dále poškodí polsko-ruské vztahy, které jsou beztak pošramocené kvůli ukrajinské krizi.

Varšava podle prokurátora připravila žádost ruské straně o právní pomoc při vznesení obvinění a při výslechu podezřelých dispečerů. Rusům - jeden má podle prokuratury nést přímou odpovědnost za havárii, druhý nepřímou - by hypoteticky mohlo v případě odsouzení hrozit až osm let vězení.

Rusko již dříve uzavřelo své vyšetřování smolenské havárie s tím, že veškerou odpovědnost za katastrofu nesou polští piloti, respektive jejich nadřízení. Rusko také dosud Polsku nevrátilo trosky letounu.

Polské vyšetřování katastrofy nadále trvá, naposledy bylo prodlouženo do října. Prokuratura v pátek představila dvousetstránkovou expertní zprávu o katastrofě jako výsledek dosavadního pětiletého vyšetřování.

Za příčinu katastrofy experti označili nesprávné počínání posádky, která s letounem nejprve klesla příliš nízko za obtížných povětrnostních podmínek - letiště bylo zahaleno mlhou - a přes signál varující před nebezpečným přiblížením k terénu se včas nerozhodla pro přerušení přistávacího manévru a nový oblet letiště.

Plukovník Szelag také upozornil na skutečnost, že posádka - s výjimkou palubního technika - neměla platné oprávnění k letu s daným typem letadla, jímž byl Tupolev Tu-154M.

Vládní letoun přepravoval Kaczyńského s manželkou a dalšími členy polské elity do Smolenska. Polská delegace se měla v nedaleké Katyni účastnit slavnosti k uctění památky tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

V Polsku je mezi přívrženci opozice, vedenými Kaczyńského bratrem Jaroslawem, rozšířeno přesvědčení o rusko-polském smolenském spiknutí, které připravilo prezidenta o život.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist