Po tiskové konferenci francouzského prokurátora Brice Robina začíná být s úterním pádem airbusu spojováno jméno Andrease Lubitze. Tento osmadvacetiletý kopilot byl podle žalobce tím, kdo záměrně začal klesat s letounem, než narazil do vrcholků hor na jihu Alp.

"Dobrovolně odmítl otevřít dveře kokpitu a dobrovolně začal klesat s letadlem," řekl doslova marseilleský prokurátor.

O Lubitzovi zatím vyšetřovatelé nezveřejnili moc informací: jméno, věk 28 let a jeho bydliště v Německu. Patřil mezi zkušené piloty, na stroji měl nalétáno 630 hodin.

Lubitz byl členem soukromého leteckého klubu LSC Westerwald v okolí města Montabaur. "Andreas vstoupil do klubu už jako mladý, aby si splnil svůj sen létat," napsal klub na své internetové stránky, které však po prokurátorově konferenci přestaly fungovat.

V Montabauru žije okolo 13 tisíc lidí, město leží v pohoří Westerwald. Podle agentury AFP pilot žil v tomto městě s rodiči, zároveň měl koupený i byt v Düsseldorfu.

Podle německých médií přešel v září roku 2013 ze školy civilního letectví Lufthansy do Germanwings, její dceřiné společnosti. Tehdy získal i povolení k pilotování.

Jak později řekl na tiskové konferenci předseda představenstva Lufthansy Carsten Spohr, Lubitz prošel všemi lékařskými i psychologickými testy. Jeho práce prý byla bezproblémová.

Mezi jeho koníčky patřil běh, účastnil se i místních závodů, a podle přátel byl spíše tichý. Nejevil ale žádné známky deprese, řekl jeden ze známých pro britský deník Daily Mail.

Vyšetřovatelé zatím nenašli žádné napojení Lubitze na extremisty, stejně tak nevědí, jaké bylo jeho náboženské vyznání. Teroristickému útoku prý zatím nic nenasvědčuje, vyšetřovatelé také odmítli komentovat, zda šlo o sebevraždu. "Lidé, kteří se rozhodnou spáchat sebevraždu, tak většinou učiní o samotě," uvedl Robin.

Související