Radikálové požadují za Rakušana uneseného v Libyi 500 000 dolarů (12,5 milionu korun). S odvoláním na informace tajných služeb o tom v pondělí informoval rakouský list Kronen Zeitung. Ministerstvo zahraničí ve Vídni ale zprávu popřelo.

Kromě Rakušana unesli ozbrojenci z ropného pole Ghaní na počátku března také Čecha, čtyři Filipínce, dva Bangladéšany a Ghaňana.

Podle mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Martina Weisse se k únosu zahraničních pracovníků ropného pole ve střední Libyi zatím žádná organizace nepřihlásila. Neexistuje údajně tedy ani žádný požadavek na výkupné.

Nové informace k případu nemá podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové ani Česko. "V našem případě není žádný posun. Žádnou novou informaci nemáme. Kdybychom jakoukoli informaci měli, tak bychom ji zveřejnili," uvedla.

Jako první o požadovaném výkupném za Rakušana informovala podle deníku Kronen Zeitung srbská média. Rakouská tajná služba údajně požádala své srbské kolegy, aby se pokusili s únosci navázat spojení. Srbská rozvědka přitom údajně uspěla především díky dobrým kontaktům v Libyi z dob existence bývalé Jugoslávie.

Dalším důvodem oslovení Bělehradu je podle rakouského listu také srbský původ zmizelého rakouského občana.

Skupinu zaměstnanců rakouské společnosti VAOS (Value Added Oilfield Services), která se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi, unesli zatím neznámí ozbrojenci 6. března. Na týž den plánovala firma údajně kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci jejich evakuaci.

Už dříve rakouští a filipínští diplomaté uvedli, že únos provedli radikálové z libyjské odnože organizace Islámský stát. Také Česko tuto verzi považuje za nejpravděpodobnější.

V oblasti se nyní nacházejí dva pracovníci českého ministerstva zahraničí, kteří se podílejí na získávání informací o uneseném českém občanovi. Český zástupce je i v rakouském krizovém štábu.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy během takzvaného arabského jara padl režim dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího.

Následně se moci v zemi chopily různé milice s nejasnou loajalitou. Nepřehledná situace přispěla k posílení radikálních islamistů, kteří se později přihlásili k organizaci Islámský stát.

Většina zemí už loni zavřela své ambasády v Tripolisu a evakuovala personál. Z Libye odchází také stále více cizinců.