Slovensko zahajuje největší tendr na nákup pistolí a příslušenství pro policii a další ozbrojené složky od vzniku země v roce 1993. Hodnotu zakázky slovenské ministerstvo vnitra odhadlo na 34,1 milionu eur (937 milionů korun). Vyplývá to z předběžného oznámení ministerstva, které bylo v pondělí zveřejněno ve věstníku veřejných zakázek.

Nejvíce zbraní dováží Saúdská Arábie. Loni své nákupy zvýšila o polovinu - čtěte ZDE

Obří nákup více než 46 600 kusů střelných zbraní má sloužit kromě jiného k přezbrojení příslušníků slovenské policie, z nichž většina používá zastaralé pistole CZ 82. Novými pistolemi budou vybaveni také vojáci a členové vězeňské stráže.

O nákupu pistolí pro policisty se na Slovensku hovoří už léta, jednu veřejnou soutěž stát v roce 2012 zrušil. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák už dříve v souvislosti s přípravou nového tendru netajil sympatie ke zbraním od České zbrojovky a rakouského Glocku.

Připravovaný nákup zbraní pro slovenské ozbrojené složky bude rozdělen do dvou částí. Ministerstvo vnitra chce nakoupit 20 tisíc pistolí s příslušenstvím pro zásahové jednotky a také tři typy služebních pistolí v celkovém počtu 26 641 kusů a příslušenství. Kaliňák v lednu řekl, že by uvítal, pokud by se cena zakoupených pistolí v tendru pohybovala kolem 300 eur (8250 korun) za kus. To by ve srovnání s běžnou tržní cenou těchto zbraní znamenalo podle něj úsporu 20 až 30 procent.

Česká zbrojovka loni získala zakázku od slovenského ministerstva obrany na dodávku útočných pušek BREN. Firma z Uherského Brodu spolu se slovenským partnerem MSM Martin loni také otevřela na středním Slovensku závod na výrobu zbraní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist