Novou šéfredaktorku britského listu The Guardian se stane Katharine Vinerová (44), současná šéfredaktora americké verze listu. Vinerová bude 12. šéfredaktorkou ve 194 historii listu a vůbec poprvé bude tuto funkci zastávat žena. Nahradí Alana Rusbridgera (60), který koncem loňského roku oznámil, že hodlá letos v létě po 20 letech z funkce odejít.

Vinerová je absolventkou univerzity v Oxfordu. V listu působí od roku 1997, šéfovala sobotnímu vydání listu a spouštěla operace v Austrálii, uvedla agentura AP. Místo šéfredaktorky přebírá po jednom z nejlegendárnějších šéfredaktorů v historii listu.

Pod vedením Rusbridgera přestal být Guardian pouze britskými novinami a stal se mezinárodním médiem se silnou pozicí na internetu. Rusbridger se mimo jiné zasloužil o zveřejnění dokumentů bývalého spolupracovníka americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena o rozsáhlých odposleších prováděných americkou a britskou vládou. Guardian hrál také důležitou roli při odhalení skandálu s odposlechy telefonů celebrit, členů královské rodiny a obětí zločinů britskými médii. Kvůli skandálu s odposlechy mediální magnát Rupert Murdoch v roce 2011 zrušil svůj deník News of the World.

Guardian a The Washington Post loni za zprávy o aktivitách NSA získaly prestižní novinářskou Pulitzerovu cenu.

Rusbridger spolu s Edwardem Snowdenem obdrželi také loni alternativní Nobelovu cenu. Cena za správný život, známá spíše jako alternativní Nobelova cena, je udělována za aktivity v oblasti boje s chudobou, prosazování lidských práv a ochrany životního prostředí.

Související