Švédská prokuratura ve čtvrtek nabídla, že zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange vyslechne v Londýně, kde se Assange ukrývá na ekvádorské ambasádě. Assangeův právník tuto nabídku přivítal a ujistil, že ji jeho klient přijme, informovala agentura AFP. Švédsko Assange stíhá pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen. Podle agentury AP by zmíněný návrh mohl po téměř pěti letech znamenat průlom v tomto ostře sledovaném případu.
"Prokurátorka Marianne Nyová poslala žádost advokátům Juliana Assange, aby zjistila, zda by (jejich klient) souhlasil s tím, že by byl vyslechnut v Londýně a že by tam odevzdal vzorek DNA," uvedla prokuratura s tím, že Nyová sama je ochotna do britské metropole za tímto účelem odcestovat.
Výslech v Londýně již dříve navrhoval sám Assange, švédští prokurátoři ale doposud toto řešení odmítali. Nyová vysvětlila změnu postoje tím, že některé zločiny, z nichž je Assange podezřelý, dosáhnou v srpnu promlčecí lhůty.
"Vždy jsem byla přesvědčena, že uskutečnění výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně by snížilo kvalitu výslechu a že je zapotřebí, aby byl (Assange) přítomen ve Švédsku, pokud se zde má konat v budoucnu nějaký soud," konstatovala Nyová v prohlášení. "Teď je však rozhodující čas. Proto považuji za nutné přijmout takovéto ústupky ve vyšetřování a také podstoupit riziko, že tento výslech neposune případ kupředu," dodala.
Jeden z Assangeových obhájců Per Samuelson nabídku výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně uvítal a ubezpečil, že ji jeho klient přijme. "Toto jsme požadovali více než čtyři roky. Julian Assange chce být vyslechnut, aby mohl být očištěn. Takže to samozřejmě vítáme a považujeme to za velké vítězství," řekl.
Samuelson nicméně poznamenal, že procedura může zabrat delší čas. Výslech musí povolit Británie a Ekvádor, na jehož ambasádě Assange od června 2012 žije, a bude potřeba i řada dalších formálních dokumentů, připomněl.
Australský novinář a aktivista Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, kvůli podezření ze sexuálního zneužití dvou žen při návštěvě Švédska v roce 2010 ale vydalo Švédsko na Assange mezinárodní zatykač. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států. Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.
Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký rozruch způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist