Během protestu v americkém městě Ferguson, kterým v posledních měsících zmítaly rasové nepokoje, postřelili dva policisty. Informoval o tom ve čtvrtek deník St. Louis Post-Dispatch. Demonstranti se ve středu shromáždili před místním policejním velitelstvím poté, co oznámil svou rezignaci městský policejní šéf Thomas Jackson.
Two @SaintLouCo police officers were shot outside the #Ferguson PD shortly after midnight. Gathering more info. Conditions not known.
— St. Louis County PD (@stlcountypd) 12. Březen 2015
Střelba se na místě ozvala kolem půlnoci místního času. "Zasáhli policajta," křičeli někteří ze shromážděných a začali utíkat, popsala agentura Reuters.
"Jeden policista byl zasažen do obličeje a druhý do ramene," uvedl čerstvý policejní šéf Jon Belmar pro britský deník Guardian. Oba utrpěli "velice vážná zranění", ale byli při vědomí. Podle Belmara na místě zazněly minimálně tři výstřely. Zároveň se domnívá, že se nejednalo o zbloudilé kulky a že střelba byla určena "přímo jeho důstojníkům".
Dvaatřicetiletý Webster Grove, který byl postřelen do hlavy, u policejního sboru slouží pět let. Druhému zraněnému policistovi se čtrnáctiletou praxí je 42 let. Přesný zdravotní stav strážníků není podle místního mluvčího policie Schellmana známý. Jeho kolegové na místě uvedli, že oba zranění incident přežijí.
Totožnost pachatele se nepodařilo zjistit. Očití svědci nebyli s to střelce identifikovat. Obyvatel Fergusonu Tony Rice, který se protestů účastnil, uvedl, že "uslyšel výstřely a cítil prolétnutí kulky podél své hlavy". Rice uvedl, že muž postřelený do obličeje stál na chodníku před velitelstvím. Druhý postřelený policista stál jen pár metrů za ním na trávníku. Na místě v době incidentu zbylo z původních 200 demonstrantů 30 a 50 protestujících. Po střelbě na místě vypukl chaos.
Nekonečný příběh rasové nerovnosti v USA
Demonstranti žádali rezignaci Thomase Jacksona již od loňského léta, kdy ve městě bělošský policista Darren Wilson zastřelil osmnáctiletého neozbrojeného černocha Michaela Browna.
Brown byl tehdy podezřelý, že v obchodě ukradl doutníky, avšak policista Wilson ve chvíli, kdy jej šesti ranami zastřelil, o krádeži nevěděl. Incident již loni v srpnu rozpoutal na předměstí St. Louis násilné nepokoje, které později kvůli Wilsonovu neobvinění ještě zesílily. Protesty se postupně rozšířily i do dalších amerických měst.
Jackson na post policejního šéfa rezignoval po zveřejnění zprávy o stavu tamní justice. Nález mimo jiné konstatuje, že policisté příslušníky minorit častěji identifikují na základě barvy pleti, a krátí je tak na ústavních právech.
"Od smrti Michaela Browna jsme ve Fergusonu zažili mnoho protestů, ale měli jsme natolik štěstí, že se od té doby nic podobného Brownovu případu nepřihodilo," uzavřel Belmar.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist