Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert, kterého minulý týden vážně poranil nožem jihokorejský radikální nacionalista, byl v úterý propuštěn z nemocnice v Soulu. Při útoku utrpěl řeznou ránu na tváři, která si vyžádala 80 stehů. Lippert přesto podle zahraničních médií řekl, že útok nezmění jeho "otevřené a přátelské" chování v této zemi.

Dvaačtyřicetiletý americký velvyslanec si získal řadu Korejců svým neformálním vystupováním. Byl například pravidelně vídán, jak v centru Soulu venčí svého psa, mimo to dal svému novorozenému synovi druhé jméno korejské.

Lippert po propuštění z nemocnice prohlásil, že útok jen posílí "nezničitelné pouto" mezi Soulem a Washingtonem. Páteční útok nicméně vyvolal otázky týkající se bezpečnostních opatření pro americké diplomaty v Jižní Koreji. Před napadením chránil velvyslance jediný neozbrojený jihokorejský policista v civilu.

Policie přesný motiv útoku nezveřejnila. Pětapadesátiletý útočník Kim Ki-čong je ale známý jako rázný zastánce sjednocení obou znepřátelených zemí na Korejském poloostrově a Spojené státy považuje za hlavní překážku na cestě k tomuto cíli. Po útoku prý Kim křičel, že protestuje proti probíhajícímu společnému vojenskému cvičení americké a jihokorejské armády, a žádal sjednocení s komunistickou KLDR.

Americký velvyslanec očekává, že se z útoku plně zotaví a že se co nejdříve bude moci vrátit do práce. Stehy z tváře mu již lékaři odstranili a i bolest v zápěstí, které měl rovněž zraněné, se prý zmírnila.

"Cítím se dobře, vezmeme-li v úvahu, co se mi stalo. Byl to opravdu děsivý incident. Ale chodím, mluvím, můžu chovat naše děťátko, mohu objímat svou ženu, takže se cítím skutečně dobře," uvedl v úterý na tiskové konferenci na univerzitě v Soulu.

Na podporu Lipperta a americko-jihokorejských vztahů se po celé Koreji konaly v posledních dnech manifestace a modlitby. V pondělí velvyslance navštívila v nemocnici jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Jihokorejská policie vyšetřuje možnou spojitost útoku na amerického velvyslance se Severní Koreou. Kim totiž v minulosti mnohokrát navštívil KLDR, v letech 2006 až 2007 nejméně šestkrát. Většina Korejců přitom za celý svůj život hranici směrem na sever nikdy nepřekročí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist