Česká republika vyzvala k okamžitému propuštění ukrajinské letkyně a poslankyně Naděždy Savčenkové vězněné v Rusku. Její zadržování považuje česká diplomacie za protiprávní. A středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. V prohlášení to ve čtvrtek uvedlo ministerstvo zahraničí.
"Zadržování Nadi Savčenkové považuje Česká republika za protiprávní a s odvoláním na její imunitu jako členky Parlamentního shromáždění Rady Evropy a humanitární důvody vyzývá k jejímu okamžitému propuštění," apelovala česká diplomacie na Rusko.
Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězeňkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím.
Také česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla "zajata a unesena do Ruska", jak uvedla v prohlášení.
Savčenková ve čtvrtek na doporučení lékařů přerušila hladovku, kterou v moskevské věznici držela od 12. prosince. Začala jíst kuřecí vývar, informovala agentura Interfax s odvoláním na obhájce Savčenkové Marka Fejgina.
"Potvrzuji, že napsala prohlášení o přijetí vývaru. Toto opatření znamená zahájení lékařského ukončování hladovky," prohlásil Fejgin. "Její stav je vážný, v noci ji chtěli převézt na městskou kliniku číslo 20. To je důvod, proč souhlasila s přijetím vývaru," dodal právník. Jinou potravinu prý organismus její klientky nepřijme. Během hladovky její výživu zajišťovaly pouze tekutiny a glukóza.
Ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo Rusko i k propuštění vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova a dalších zadržovaných Ukrajinců. "Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku," připomněl Černínský palác.
K propuštění Savčenkové vyzvala Moskvu už dříve také Evropská unie a o její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Za ukrajinskou letkyni se přimlouvali rovněž poslanci Evropského parlamentu.
Sencova zadržela ruská tajná služba loni v květnu na anektovaném Krymu a obvinila z přípravy teroristických útoků. Režisér obvinění odmítá. K jeho propuštění vyzvala organizace Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Osobně za Sencova intervenovali dopisem do Kremlu režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi a Andrzej Wajda.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist