Evropská síť podvodníků s daní z přidané hodnoty způsobila jen v Česku ztráty v odhadované výši deset milionů eur (274,7 milionu korun).

Uvedl to v úterý Evropský policejní úřad (Europol).

V rámci vyšetřování daňových podvodů v celkové výši 150 milionů eur v několika zemích Evropské unie bylo podle jeho zprávy prohledáno více než dvacet budov a zatčeno devět osob. České policejní prezidium sdělilo, že o akci zatím nemá informace.

Operaci Vertigo prý předcházelo zjištění vyšetřovatelů z Nizozemska či Německa, že některé společnosti si nechávají v podezřele velkém objemu proplácet DPH. Do vyšetřování se potom podle Europolu zapojilo i Česko a Polsko; pátrání zahrnovalo také Španělsko, Británii, Belgii, Kypr, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Gibraltar a Ukrajinu.

Kde došlo k zatčení osob a jaké jsou národnosti, policejní orgán Evropské unie neupřesnil.

Podle Europolu používala zločinecká síť bankovní účty po celém světě k převodům a praní špinavých peněz v objemu několik stovek milionů eur.

V Německu způsobila síť podvodníků s DPH škodu zhruba 100 milionů eur, v Nizozemsku 30 milionů eur a v Polsku 10 milionů eur.

Účastníci operace Vertigo se na základě vyšetřování v posledních dvou letech domnívají, že podobné sítě podvodníků už způsobily členským státům EU ztráty stamilionů eur. Jejich vyšetřování, které vedlo k zatčením, zabavení zboží a zmrazení bankovních účtů, bude pokračovat.

Boj proti podobným daňovým podvodům v rámci potírání organizovaného zločinu je prioritou EU. "Tato akce jasně vzkazuje, že Europol a jeho partneři jsou odhodlaní pronásledovat zločince zapojené do organizování podvodů s DPH," uvedl na webu velitel operací proti organizovanému zločinu v Europolu Michael Rauschenbach.