Vládnoucí Lidovědemokratická strana Tádžikistánu prezidenta Imomaliho Rachmona se podle očekávání stala jednoznačným vítězem nedělních parlamentních voleb. Podle předběžných výsledků, které v pondělí v Dušanbe oznámila volební komise, získalo Rachmonovo uskupení 62,5 procenta hlasů. Evropští pozorovatelé označili volby za nesvobodné.

V příštím třiašedesátičlenném parlamentu zasednou kromě hlavní vládní strany ještě poslanci Agrární strany, která dostala 11,8 procenta hlasů, Strany hospodářských reforem (7,6) a socialisté (5,5). Překvapením je snad jen neúspěch komunistů, kteří se do parlamentu nedostali vůbec poprvé.

Kromě komunistů neuspěli poprvé ani umírnění islamisté z Islámské strany obrody, do parlamentu se nedostali sociální demokraté a kandidáti prozápadní Demokratické strany.

Vedení komunistické strany, která má v bývalé sovětské republice tradičně nejpočetnější členskou základu, v pondělí volby označilo za "politickou frašku". Volby prý byly nedemokratické a netransparentní. Komunisté ale nebudou výsledky hlasování zpochybňovat, protože to prý považují za ztrátu času.

Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byly tádžické volby netransparentní a nesvobodné. Vláda omezovala politický prostor k diskusi a kandidáti jednotlivých stran neměli srovnatelné podmínky volebního boje. Režim podle OBSE některé politické strany diskriminoval, patrný byl i nátlak na voliče. Evropští kontroloři dosud žádné tádžické volby, parlamentní ani prezidentské, za demokratické neoznačili.