V Paříži byli zadrženi tři novináři z katarské televizní stanice al-Džazíra. V Bouloňském lesíku na západě Paříže podle agentury AFP ilegálně pouštěli bezpilotní letoun. Zatím však není jasná souvislost mezi zatčením reportérů a nepovolenými přelety neznámých bezpilotních letounů nad francouzskou metropolí z předchozích dvou nocí.
Zadrženi byli novináři ve věku 34, 52 a 68 let z mezinárodní služby al-Džazíry. Jejich národnost podle AFP nebyla upřesněna. "První bezpilotní letoun řídil, druhý ho filmoval a třetí dával pozor," citovala AFP zdroj obeznámený s vyšetřováním.
"V tuto chvíli není možné určit případnou souvislost mezi tímto zatýkáním a nočními přelety bezpilotních letounů nad francouzskou metropolí," uvedl jeden ze zdrojů, na něž se odvolává AFP.
Nad Paříží opět přelétávaly neznámé bezpilotní letouny i v noci na středu. Lidé a policisté v ulicích zahlédli malé dálkově ovládané létající stroje u náměstí Svornosti, Invalidovny a břehů Seiny v centru metropole. Bylo jich nejméně pět, stejně jako v noci na úterý. Nic ale nedokazuje, že jednotlivé případy spolu souvisí.
Nad Paříží létaly záhadné drony. Objevily se i nad americkou ambasádou - čtěte ZDE
Nad francouzskými jadernými elektrárnami přelétají tajemné drony - čtěte ZDE
Poslední noční přelety se některým chodcům a policistům podařilo krátce natočit. Malé bezpilotní letouny přelétaly nad Paříží mezi půlnocí a šestou hodinou ranní v úterý. První podezřelý stroj byl spatřen krátce po půlnoci u ambasády Spojených států v centru hlavního města. Podobné přelety byly zjištěny také nad Eiffelovou věží, náměstím Svornosti či Invalidovnou nedaleko ministerstva zahraničí.
Přelety vyvolávají ve Francii obavy z možných teroristických útoků pomocí takzvaných dronů. V zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření od ledna, kdy tři islamisté zavraždili v Paříži 17 lidí.
Letecký prostor nad Paříží, stejně jako nad dalšími obydlenými oblastmi a nad řadou různých objektů ve Francii lze využívat pro drony jen na základě zvláštního povolení státních bezpečnostních a leteckých úřadů. Navíc bezpilotní letouny nesmějí vzlétnout v noci ani mimo tyto úředně vymezené aglomerace. Za porušení pravidel hrozí rok vězení a pokuta 75 tisíc eur (dva miliony korun).
Komerční drony dostaly v USA zelenou. Zatím je smí ale používat jen filmaři - čtěte ZDE
K pilotování dronu pro komerční účely bude i v Americe potřeba licence - čtěte ZDE
Malé bezpilotní stroje byly spatřeny nad Paříží již v minulých měsících, ale nikdy jich nebylo tolik za jednu noc. Prokuratura 20. ledna zahájila vyšetřování případu nepovoleného přeletu bezpilotního letounu nad prezidentským Elysejským palácem v samém centru metropole.
Neznámí lidé podobně provokují francouzské úřady na různých místech Francie od loňského října. Opakované přelety celkem nejméně 20 malých bezpilotních letadel zaregistrovaly koncem roku 2014 ostrahy nad jadernými elektrárnami. Koncem ledna se několik takových dálkově ovládaných strojů objevilo v noci dokonce v Brestu nad základnou vojenských jaderných ponorek, která se považuje za nejstřeženější místo ve Francii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist