Ministři financí zemí eurozóny se v pátek v Bruselu dohodli s řeckými zástupci na prodloužení programu úvěrové pomoci Aténám. Místo půl roku, jak žádá Řecko, má být program prodloužen jen o čtyři měsíce. Oznámil to šéf euroskupiny, která ministry sdružuje, Jeroen Dijsselbloem. Podle něj musejí Atény do pondělí představit seznam slíbených reformních opatření. Věřitelské instituce následně ohodnotí, zda dostatečně plní jejich podmínky.

Dohoda odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku dojdou peníze příští měsíc a že by možná bylo donuceno opustit eurozónu. Nová levicová vláda v Aténách tak dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Podle dohodnutého dokumentu budou věřitelé při vyhodnocování cíle primárního rozpočtového přebytku na tento rok brát v potaz ekonomickou situaci v Řecku.

Řecko zároveň dostává dodatečný čas do pondělí, aby předložilo zevrubný seznam chystaných opatření zejména ohledně dalších strukturálních reforem.

Pokud věřitelské instituce v úterý zhodnotí kladně seznam slíbených řeckých opatření, zahájí země eurozóny proceduru ratifikace prodloužení dohody, uvedl Dijsselbloem. V několika zemích včetně Německa se k tomu musejí vyslovit parlamenty.

Zhodnocení má být ale jen předběžné. Řecko má svá opatření s věřitelskými institucemi dál zevrubně konzultovat. Seznam kroků má být pak schválen do konce dubna.

Německo, které je nejvlivnějším členem Evropské unie a hlavní řecký věřitel, nicméně vyzvalo Atény, aby výrazně upravily svoje reformní závazky, než vyjádřilo souhlas s prodloužením finanční pomoci. Řecko se například "zavázalo nezrušit dosavadní opatření, čímž by negativně ovlivnilo své fiskální cíle".

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval, že pokud Řecko úspěšně nezavrší svůj program, další výplaty peněz se nedočká. Dodal, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům.

Řecký ministr financí Janis Varufakis naopak opět tvrdil, že dohoda znamená, že Atény nechávají za zády dosavadní program pomoci. V reformách prý ale pokračují a zavazují se, že nepodniknou jednostranné kroky, které by zatížily řecký rozpočet. Dohoda podle něj pro Řecko znamená, že se vyhýbá opatřením vedoucím k recesi.

Dohoda je nejlepším z dostupných řešení, zhodnotil hlavní ekonom Deloitte David Marek. "Řecko rozumně ustoupilo ze všech požadavků, které byly nepřijatelné a které byly i nerozumné. Jedinou vadou na kráse je, že nejde o trvalou dohodu," dodal. Hrozbou pro naplnění dohody podle Marka může být reakce v Řecku, protože vládní levicová strana SYRIZA musela ustoupit prakticky ze všech klíčových předvolebních slibů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist