Přistěhovalce z jiných členských států by ve své zemi nerado vidělo podle Eurobarometru v průměru jen 41 procent občanů osmadvacítky. Žebříčku vévodí s 63 procenty Lotyšsko, následované Českem a Kyprem s 58 procenty.

Přistěhovalectví ze zemí mimo Evropskou unii odmítají také nejvíce Lotyši (79 procent), následovaní třemi jihoevropskými národy: Řeky, Italy a Kypřany (všichni 75 procent). Slováci se 74 procenty odmítavých reakcí zaujali stejnou příčku jako Češi.

V průměru všech osmadvaceti členských zemí odmítá imigranty ze zemí mimo EU 57 procent lidí. Zatímco v Lotyšsku je však proti 79 procent dotázaných, v tradičně tolerantním Švédsku se příchod cizinců nelíbí jen čtvrtině.

Výrazně proti jsou kromě zmiňovaných zemí také například Malta (73 procent), Estonsko (71 procent), Belgie či Maďarsko (obě 67 procent). V Německu, kde je v posledních měsících přistěhovalectví jedním z témat demonstrací hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, odmítá imigranty ze zemí mimo EU 61 procent respondentů.

K tolerantnějším zemím patří kromě Švédska hlavně Rumunsko, Chorvatsko, Španělsko, Portugalsko, Polsko a Irsko. Ve všech těchto zemích by odmítli lidé přistěhovalce ze zemí mimo EU v méně než polovině případů.

Společnou evropskou migrační politiku by si pak ale nepřálo v průměru jen 20 procent obyvatel Evropské unie. Jejími největšími odpůrci jsou Rakušané (36 procent) a Češi (33 procent), příznivce má naopak především v Litvě, kde ji odmítlo jen osm procent dotázaných.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist