Nejméně sto tisíc lidí demonstrovalo v sobotu v Madridu na podporu levicové strany Podemos (Můžeme), která má před letošními parlamentním volbami ve Španělsku stále více příznivců. Strana akci svolala, aby dokázala, že "vůle pro změnu" nebyla v zemi nikdy tak silná, uvedla agentura AFP.

Pochod "za změnu" byl zahájen v pravé poledne na madridském náměstí Cibeles a směřoval do historického centra města. "Ano, je to možné, ano, je to možné," skandoval dav pod transparenty s hesly jako "Tik tak, tik tak, nastal čas změny". Španělská televize TVE uvedla, že v pochodu šly stovky tisíců lidí, žádný oficiální údaj o účasti ale zveřejněn nebyl. Podle policie bylo účastníků méně, jen přes sto tisíc. Samotná strana tvrdí, že protestujících bylo tři sta tisíc.

Manifestace se uskutečnila necelý týden po volebním vítězství levicové strany Syriza v Řecku, k jejímž cílům se Podemos také hlásí. Mezi španělskými vlajkami se tak na demonstraci objevilo i několik řeckých.

Vůdce Podemosu Pablo Iglesias se v Řecku aktivně zúčastnil předvolební kampaně po boku vůdce Syrizy Alexise Tsiprase a dá se očekávat, že mu to Tsipras, nyní jako již nový řecký premiér, oplatí.

Strana si získala množství příznivců právě díky charismatu svého vůdce, šestatřicetiletého profesora politologie Iglesiase. Ten dává před obleky přednost džínům a košilím s vyhrnutými rukávy a často opakuje slogany jako například, že Španělsko "řídí sluhové bohatých" a že "ekonomika musí sloužit lidem", popsala agentura AP. "Chceme změnu," prohlásil dnes Iglesias před demonstranty. "Tento rok je rokem změny a my vyhrajeme volby," dodal.

Podemos si podle lednových průzkumů veřejného mínění ve Španělsku vede poměrně dobře: v preferencích ohrožuje před prosincovými parlamentními volbami postavení druhé Španělské dělnické socialistické strany (PSOE). Vládnoucí pravicová Lidová strana (PP) se drží zatím na prvním místě.

Za čtyři měsíce se navíc konají částečné regionální a obecní volby, v nichž členové Podemosu chtějí také kandidovat.

Strana Podemos vznikla loni v březnu a zakládali ji aktivisté spříznění s protestním hnutím Occupy. Zabodovala už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala pět mandátů. Tehdy ji podpořilo 1,5 milionu voličů.

"Lidé mají plné zuby politické třídy," řekla agentuře Reuters 69letá důchodkyně z Madridu Antonia Fernándezová, která přišla na demonstraci s rodinou.

Fernándezová, která žije se svým manželem ze společných měsíčních důchodů v celkové výši 700 eur (19 500 korun), podotkla, že doposud volila místní socialisty. Ztratila v ně ale víru vzhledem k tomu, že se nedokázali vypořádat s následky hospodářské krize a přistoupili na úsporná opatření.

"Pokud chceme mít budoucnost, potřebujeme pracovní místa," řekla.

Španělsko se vzpamatovává ze sedm let trvajícího hospodářského propadu jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí eurozóny. Konec recese ale ještě nezmírnil potíže tisíců domácností v zemi, kde téměř čtvrtina aktivního obyvatelstva je nezaměstnaná.

Řecký levicový vůdce Alexis Tsipras po volebním vítězství prohlásil, že pět let úsporných opatření, provázených "ponížením a utrpením", která zemi uložili mezinárodní věřitelé, jsou u konce.