Mnohatisícová demonstrace proti francouzskému satirickému týdeníku Charlie Hebdo se v pondělí koná v čečenské metropoli Grozném na jihu Ruska. Redakci magazínu, který zveřejňoval karikatury proroka Mohameda, přepadli předminulý týden islamističtí teroristé a povraždili přitom 12 lidí.

Asi 800 tisíc demonstrantů se sešlo na centrálním náměstí a v přilehlých ulicích hlavního města převážně muslimského Čečenska. Nad davem se vznášejí balony s nápisy "Ruce pryč od milovaného proroka" a "Evropa nás jenom sjednotila". Transparenty hlásají například "Ne karikaturám proroka Mohameda" nebo "Islám je náboženství dobra a tvořivosti".

Demonstrace proti karikaturám v Pákistánu

Demonstranty do ulic povolal regionální čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, aby demonstroval odpor proti hříchům západního světa a zároveň pevnou kontrolu nad kdysi vzpurnou jihoruskou provincií.

Kadyrov vyhlásil pondělí dnem pracovního klidu. Doprava v Grozném se zastavila, obchody byly zavřené, ve školách se neučilo. Mezi demonstranty byli podle serveru GroznyjInform zaměstnanci státních podniků a úřadů, žáci a studenti čečenských škol, ale i desetitisíce věřících, kteří do čečenské metropole přijeli z celého severního Kavkazu.

"Nikomu a nikdy nedovolíme, aby beztrestně špinil jméno proroka a naše náboženství," řekl Kadyrov davům shromážděným na centrálním náměstí a přilehlé Putinově a Kadyrovově třídě. "Protestujeme proti karikaturám proroka Mohameda a proti všem, kdo záměrně podněcují požár náboženské a národnostní nenávisti," řekl čečenský vůdce.

Evropa se podle Kadyrova dostatečně nepoučila z tragických událostí v Paříži, při nichž islamisté zabili 12 členů redakce týdeníku Charlie Hebdo.

"Místo toho, aby odsoudili ty, kdo zahájili palbu, i ty, kdo k tomu svými karikaturami dali důvod, francouzské úřady zorganizovaly pouliční show s hesly na podporu svévole. To dává zákonné právo tvrdit, že za incidentem s karikaturami mohou stát úřady a tajné služby západních zemí, které mají zájem na rozšíření řad bojovníků Islámského státu o tisíce obelhaných mladých lidí z celého světa," řekl Kadyrov.

Místo práce povinně na protest

Protestní pochod od náměstí Minutka vyvrcholil manifestací a modlitbou u centrální mešity Srdce Čečenska, která nese jméno otce nynějšího čečenského vůdce Achmata Kadyrova. Demonstrace se konala na pozadí moderních výškových budov v centru Grozného, které nechal režim vybudovat po dvou ničivých válkách za odtržení od Ruska v 90. letech minulého století.

Podle ruského serveru Kavkazskij uzel byla pro mnohé obyvatele metropole účast v průvodu povinná. "V práci nám řekli, že se máme místo do práce dostavit na náměstí. Pokud možno s modlitebními koberečky, protože akce skončí hromadnou modlitbou. Na demonstrace nás posílají často, ale tentokrát jdu rád," řekl serveru jeden z demonstrantů.

Moskva vyjádřila Francii po teroristických útocích v Paříži účast. Zároveň ale varovala před přebíráním karikatur týdeníku Charlie Hebdo dalšími médii. Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor vyslal redakcím speciální oběžník, v němž před zobrazováním proroka Mohameda a znevažováním islámu důrazně varoval.

Tisíce lidí protestují v čečenském Grozném proti týdeníku Charlie Hebdo.

 

 

 

Desítky tisíc lidí s transparenty obsadily v pondělí dopoledne prostranství před mešitou v Grozném. Foto: Reuters/EDUARD KORNIYENKO

Pět mrtvých kvůli karikaturám

Proti údajnému znesvěcování islámu na stránkách Charlie Hebdo, který vyšel týden po teroristickém útoku v Paříži s karikaturou proroka Mohameda na obálce, se v minulých dnech protestovala i v řadě dalších muslimských zemí.

Při nepokojích v Nigeru lehlo o víkendu popelem 45 křesťanských kostelů a během demonstrací zemřelo celkem deset lidí. Protesty tu začaly už v pátek ve městě Zinder a v sobotu vypukly v hlavním městě Niamey. Podle policejního mluvčího Adily Tora rozlícený dav vyraboval a vypálil mimo zmíněných 45 svatostánků i pět hotelů, ale také sirotčinec a křesťanskou školu. V metropoli zemřelo pět lidí, na 130 lidí utrpělo zranění a téměř dvě stovky osob policie zatkla.

Kromě Nigeru vyšli lidé do ulic také v Jemenu či Pákistánu. V pondělí se uskutečnila demonstrace v Afghánistánu, zúčastnilo se jí 500 protestujících.

Demonstrace proti karikaturám v Pákistánu