Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) zveřejnili propagandistické video, na kterém prý malý chlapec zastřelil dva agenty ruské tajné služby kvůli jejich údajné snaze infiltrovat IS v Sýrii.

Zhruba sedmiminutový záznam se v úterý objevil na internetu, kde se šířil prostřednictvím sociálních médií, informovala agentura DPA.

Ve videu, které podle portálu americké televize CBS nejdříve připomíná televizní interview, muži rusky uvádějí, že je do Sýrie vyslala ruská Federální bezpečnostní služba (FSB), a to s úkolem shromažďovat informace o ruskojazyčných bojovnících IS.

Představují se jako Džambulat Mamajev a Sergej Ašimov a jmenují také své nadřízené. Ašimov tvrdí, že měl vyhledat a zabít jistého vůdce IS, jehož jméno však bylo ze záznamu vystřiženo. Výpovědi údajných ruských agentů jsou opatřeny anglickými a arabskými titulky.

Ve druhé části videa, která se odehrává ve volné krajině, oba muži klečí zády k vousatému džihádistovi a chlapci, kterému je podle odhadu DPA 10 až 12 let. Oba bojovníci vypadají, že jsou asijského původu. Starší džihádista pak pohlazením po zádech chlapce vybídne k činu a hoch oba klečící muže střelí pistolí do zátylku. "Chtěl jsem vás porazit jako dobytek," prohlásí prý.

Jak uvádí CBS, na videu není vidět žádná krev a po údajné vraždě následují záběry z videonahrávky zveřejněné loni v listopadu, na které chlapec tvrdí, že se chce stát mudžahedínem.

Zda je záznam pravý, zatím není ověřené. Také není jasné, kde vznikl, upozornila DPA. Ruské velvyslanectví v Sýrii na dotaz agentury Ria Novosti uvedlo, že nemá ohledně videozáznamu žádné informace.

Džihádisté z hnutí Islámský stát ovládají území v Iráku a Sýrii. Jeho přívrženci začali loni vraždy západních rukojmích natáčet na video, a využívat je tak jako součást své propagandy.

Zveřejnili například záběry předcházející listopadové smrti Američana Petera Kassiga, ale i předchozím vraždám amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a britských humanitárních pracovníků Alana Henninga a Davida Hainese.