Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po sérii protiislámských protestů hájil přistěhovalectví.

Imigrace je pro Německo přínosná a němečtí politici musejí lépe vysvětlit, že užitek by z ní mohli mít všichni, prohlásil v sobotu podle agentury Reuters v německých médiích.

Německo zažilo v poslední době několik protiislámských demonstrací. Náhlý vzestup hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na jehož pondělní demonstraci v Drážďanech se i přes kritiku sešlo zhruba 17 500 sympatizantů, přiměl politiky k reakci.

"Svět je otevřenější a přistěhovalectví pomáhá všem. Tak jako jsme využili milionů uprchlíků a vysídlených po druhé světové válce na obnovu... tak potřebujeme přistěhovalectví dnes," sdělil Schäuble deníku Bild Online.

Přistěhovalectví je citlivou otázkou i v jiných evropských zemích včetně Británie či Švédska, kde již voliči potrestali politiky za to, že tuto problematiku nedokázali řešit.

V Německu je toto téma mimořádně citlivé kvůli nacistické minulosti země. Německá azylová politika patří k nejliberálnějším na světě.

"Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to, naopak převážně zlepší," dodal také podle agentury Reuters ministr.

Němečtí politici se podle něj musejí zlepšit, pokud jde o vysvětlování změn v každodenním životě. Navázal na nedávné vyjádření prezidenta Joachima Gaucka, který řekl, že lidé by neměli mít obavy.

Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil.

Místní úřady nicméně upozorňují, že se potýkají s velkým počtem žadatelů o azyl a čisté přistěhovalectví je nyní na nejvyšší úrovni za 20 let. Počet žadatelů o azyl v největší evropské ekonomice stoupl letos více než dvojnásobně na zhruba 200 tisíc lidí.

Mnoho Němců má obavy, kolik by to mohlo stát, a bojí se, že uprchlíci budou zabírat pracovní místa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist