Průzkum serveru CNBC.com mezi americkými dolarovými milionáři ukázal, že investovat hodlají stejně jako letos do akcií a zájem mají o technologie. Pětina Američanů s nejméně jedním milionem dolarů (22,5 milionu korun) v aktivech očekává, že jejich příjem v roce 2015 ještě vzroste, část milionářů ale odejde na odpočinek a jejich příjmy se sníží.

Podle průzkumu se milionáři těší, že v novém roce budou cestovat více než dosud, naopak o investice do sběratelských kousků mezi nimi zájem není. A obecně všichni američtí milionáři očekávají, že se jim bude v roce 2015 spíše dařit - pokud to nepokazí vláda. 

1. Ženy jsou ve výhledech opatrnější

genderZatímco 53 procent mužů věří, že se ekonomická situace v příštím roce zlepší, se silnější ekonomikou počítá jen 42 procent žen. Navíc 17 procent žen se obává, že se ekonomice bude dařit hůře než v roce 2014, to stejné si myslí jen 10 procent mužů.

Odvážnější představy o silné ekonomice mají spíše demokraté. Dvě třetiny z nich čekají, že ekonomika poroste, se stejným výrokem přitom souhlasí jen 43 procent voličů republikánů a 46 procent sympatizantů Independent Party.

2. Růst jen tak neskončí

Anketa CNBC 2014 mezi milionáři: S&PSedm z deseti amerických milionářů předpokládá, že burzovní index S&P 500 si v příštím roce polepší nejméně o pět procent. Optimističtější jsou voliči demokratů - o tom, že by vzestup měl příští rok skončit, je přesvědčeno jenom devět procent z nich. Totéž si myslí o 10 procent více republikánů a celkem 15 procent voličů Independent Party.

3. Akcie zůstanou nejoblíbenější

Anketa CNBC 2014 mezi milionáři: akcieNejoblíbenější milionářskou investicí zůstanou i v novém roce akcie. Investovat do nich chce téměř polovina milionářů. Jaké akcie to budou, v tom se respondenti liší. O mezinárodní akcie, fondy, nemovitosti nebo alternativní investice jako hedgeové fondy mají zájem spíše mladší milionáři než starší.

4. Mezi "mladými" vedou technologie

Anketa CNBC 2014 mezi milionáři: sektoryPři volbě sektoru, do kterého by měli investovat, zůstanou američtí milionáři při starém. Nejčastější volbou budou i nadále technologie, jasně ale vedou jen mezi mladšími respondenty do 55 let.

Starší milionáři nad 70 let si v novém roce častěji zvolí energetiku. Respondenti ve věku mezi zmíněnými kategoriemi se přikloní k oběma variantám zhruba stejně.

5. Příjmy vzrostou

Anketa CNBC 2014 mezi milionáři: příjemVíc než pětina oslovených počítá s tím, že příjmy jejich domácností v novém roce vzrostou alespoň o pět procent. Očekávají to zejména ti, kteří mají na účtech pět a více milionů dolarů (zhruba 110 milionů korun a více).

Pětatřicet procent respondentů předpokládá, že jim rok 2015 přinese slušný výdělek. Každý desátý pracující milionář a 15 procent z těch, jejichž práce je v útlumu, se připravuje na to, že si v novém roce přijdou na částku o pět procent nižší než letos. Podstatná část z nich se totiž chystá opustit své zaměstnání.

6. Utrácet se bude, ale jinak

utrA cenA

Anketa mezi americkými milionáři je dobrou zprávou pro hotely a aerolinky. Téměř třetina respondentů se chystá od ledna na cesty, a to ve větší míře než dosud. Jen každý desátý si plánuje, že tentokrát se bude držet spíše doma.

Zato o investice do sběratelských kousků není zájem, 69 procent oslovených uvedlo, že si v uplynulém roce nic do sbírky nepořídilo. Věnovat se více sběratelství plánují v roce 2015 jen tři procenta respondentů, zato pětkrát tolik tvrdí, že sběratelské investice omezí.

7. Hlavně když to vláda nepokazí

vlA daNejvíc milionářů se bojí, že by ekonomiku mohla poškodit neschopnost vlády. Shodnou se na tom muži i ženy, voliči všech politických stran napříč věkovými kategoriemi.

Hned po vládě se milionáři nejvíce obávají globálních nepokojů. S vysokými daněmi mají problém jen tři procenta dotazovaných, inflace se obává jen jeden milionář ze sta.

8. Čemu by se měl Kongres věnovat nejdřív?

kongres

Naprostá většina milionářů dorazila v uplynulém roce k volebním urnám, jen sedm procent jich volit nebylo. Víc než třetina příznivců republikánů, kteří po volbách kontrolují obě komory parlamentu, se domnívá, že Kongres by se měl soustředit na reformu zdravotnictví známou jako "Obamacare". Necelá čtvrtina republikánů si myslí, že první na řadě by měla být reforma daňová.

Šestadvacet procent demokratů by bylo rádo, kdyby Kongres zvýšil minimální mzdu, a stejný počet oslovených demokratů si myslí, že první na řadě by měly být změny v přístupu k imigrantům.