Život v Itálii v pátek ochromila generální stávka, kterou svolaly odbory na protest proti vládním reformám. Od rána nefungují úřady, pošty ani školy, výrazně omezená je doprava i lékařská péče. Dopravci odhadli, že zrušeno bylo až 70 procent autobusových a polovina leteckých spojů, mezi nimi i dva lety mezi Prahou a Milánem. Na více než padesáti místech po celé zemi se konají či budou konat demonstrace, v Turíně a Miláně se už jejich účastníci střetli s policií.
Stávku organizují pod heslem Cosí non va! (Takhle to nejde!) dvě ze tří největších odborových organizací - CGIL a UIL, které zastupují dohromady skoro osm milionů členů. Jde proto o zatím nejrozsáhlejší protest proti krokům premiéra Mattea Renziho a jeho kabinetu, který chce řadou reforem povzbudit ekonomiku krizí těžce postižené země. Poprvé se navíc odbory takto silně bouří proti levicové vládě, ačkoli s levicí měly italské odborové organizace vždy velmi těsné vztahy.
Odborům se nelíbí například prosazovaná změna pracovního práva, která má usnadnit propouštění, či plánované plošné daňové úlevy pro podniky nezávisle na jejich zaměstnanecké politice. Kritiku vzbuzuje i návrh rozpočtu na příští rok, v němž se nepočítá se zvyšováním léta stagnujících mezd ve veřejném sektoru.
Premiér Renzi v pátek uznal právo lidí na stávku, jejich protesty ho prý ale nepřimějí změnit kurz. Podle něj by totiž země bez reforem čelila postupnému úpadku. "Musíme se pozorně zabývat tím, co nefunguje, a nezametat problémy pod koberec," řekl v pátek předseda vlády na podnikatelském fóru v tureckém Istanbulu. Znepokojení vyjádřil prezident Giorgio Napolitano, podle kterého je vyhrocená konfrontace mezi odbory a vládou nešťastná.
Proti omezení práv zaměstnanců demonstrovaly v Římě statisíce lidí - čtěte ZDE
Itálie zkouší porazit recesi. Prodej podílu v Enelu vzdala, zvažuje koupi oceláren Ilva - čtěte ZDE
Stávka se výrazně dotkla městské, silniční, železniční, námořní i letecké dopravy. Zapojili se do ní rovněž letečtí dispečeři, zaměstnanci letišť a aerolinek, což vedlo ke zrušení stovek spojů. Jen domácí letecká společnost Alitalia jich na pátek musela škrtnout na 200, další aerolinky své spoje preventivně odvolaly už dříve. Ve spojení s Prahou byl ale zrušen jen jeden ranní pár spojů s milánským letištěm Malpensa, uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.
Velmi chaotická situace panuje podle italských médií v městské dopravě - například v Římě nefunguje ani metro. Velmi omezená je i doprava po železnici. Sdružení Česmad Bohemia nemá informace, že by se stávka dotkla českých autodopravců, řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Stávkují i téměř tři čtvrtiny odborářů v italském průmyslu.
Renzi nastoupil do úřadu letos v únoru s programem zásadních reforem zaměřených na oživení ekonomiky, která ovšem i v letošním třetím čtvrtletí zůstala v recesi. Jeho návrhy se ale nelíbí odborům dlouhodobě, a proto se v posledních měsících uskutečnily už desítky demonstrací a stávek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist