Lyžařské olympijské středisko Roza Chutor nedaleko jihoruského Soči se díky západním sankcím vůči Moskvě těší nečekanému zájmu ruských lyžařů. V reakci na velkou poptávku Rusů, kteří nejsou ochotni s propadající se hodnotou rublu platit evropské ceny, vlekaři v areálu Roza Chutor zvýšili cenu skipasů o více než 40 procent, napsal portál The Moscow Times.

Pokles kurzu rublu, který v posledních týdnech prolamuje rekordní minima vůči dolaru, a rostoucí inflace způsobily, že mnozí Rusové si už nemohou lyžařskou dovolenou v západní Evropě dovolit. Hledají proto náhradu ve své vlasti. A právě Soči, které letos hostilo zimní olympijské hry, je díky zánovnímu lyžařskému zázemí jejich nejčastější volbou.

Ubytovací zařízení v horském středisku u Soči hlásí na silvestra obsazené všechny pokoje, sdělil viceprezident sdružení ruských cestovních kanceláří ATOR Ilja Umanskij.

Středisko limituje počet skipasů

Letošní sezona ve středisku Roza Chutor začne v pátek 12. prosince. Zájem o lyžování je tam prý tak velký, že areál od 1. do 10. ledna kvůli bezpečnosti sjezdařů omezí počet skipasů na 9500 kusů. "Jsme nuceni učinit řadu opatření, která v tomto případě nejsou populární," uvedlo lyžařské středisko.

Nejvíce kritizováno je především zdražení. The Moscow Times k tomu poznamenal, že již vznikla petice, ve které se nespokojení Rusové dožadují zlevnění permanentek. Za jednodenní skipas zaplatí lyžaři v tradičně nejpopulárnějším období od 26. prosince do 10. ledna 2650 rublů (více než tisíc Kč).

V okolí Soči jsou vedle areálu Roza Chutor ještě tři další lyžařská střediska. Dvě z nich, kterými jsou Laura a Alpika, provozuje státní plynárenský koncern Gazprom. Třetí je Gornaja Karusel, které patří přední ruské bance Sberbank. Tyto tři areály pojmou dohromady asi 8000 lyžařů. Ve vánoční sezoně tam jednodenní lyžování vyjde na 1800 rublů (730 Kč).

Jeden dolar se teď prodává za zhruba 55 rublů, před rokem stál 32 rublů. Hodnota rublu k dolaru se tak snížila asi o 42 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist