Spojenci USA přislíbili, že do Iráku pošlou na 1500 vojáků, kteří poradí místní armádě a pomohou vycvičit irácké a kurdské jednotky pro boj s ozbrojenci z Islámského státu (IS). Novinářům to v pondělí řekl americký generálporučík James Terry. Protidžihádistická koalice organizovaná Spojenými státy nyní čítá téměř čtyřicet zemí, napsala agentura Reuters.
Generál Terry má na starosti veškeré kroky koalice týkající se boje s islamisty v Iráku a v Sýrii. Na vyslání vojáků se prý členové koalice shodli na konferenci, která se uskutečnila minulý týden v Bruselu. Na 1500 mužů má doplnit asi 3100 amerických vojenských poradců, které do země plánují poslat Spojené státy. Přímých bojů s IS se ale nezúčastní.
"Když uvážíte různé možnosti v rámci koalice, myslím, že si vedeme docela dobře, pokud jde o přítomnost vojáků přímo na místě," řekl Terry v Kuvajtu novinářům cestujícím s americkým ministrem obrany Chuckem Hagelem. Které země plánují vojáky poslat, ale neupřesnil.
Součástí koalice je i Česká republika. Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, pět tisíc nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem jde o 500 tun materiálu.
Rovněž by Češi měli vycvičit přes třicet iráckých pilotů a v plánu je i výcvik pro kurdské pyrotechniky a policisty.
OSN: Syrští uprchlíci potřebují téměř osm miliard dolarů
Organizace spojených národů bude příští rok potřebovat na humanitární operace ve světě rekordních 16 miliard dolarů (přes 358 miliard korun), z nichž téměř polovina má jít na pomoc syrským uprchlíkům. Uvedlo to v pondělí podle zpravodajské stanice BBC newyorské sídlo světové organizace.
Pomoc ve světě potřebuje více než 57 milionů nejvíce ohrožených lidí. Především je podle OSN potřeba věnovat 2,8 miliardy dolarů na zajištění potřeb běženců v Sýrii a další 4,4 miliardy dolarů pro více než tři miliony syrských uprchlíků, kteří se ukrývají před násilím v sousedních zemích.
Světový potravinový program minulý týden uvedl, že bude muset zastavit pomoc syrským běžencům. "Bez dalších financí bude Světový potravinový program donucen ukončit do dvou měsíců své aktivity," varovala již v září šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová.
Dnes prohlásila, že potřeba výrazně větší humanitární pomoci ve světě je důsledkem nejen syrské krize, ale i krizí ve Středoafrické republice, Iráku a Jižním Súdánu. Jen o trochu menší finanční pomoc potřebují humanitární mise například v Afghánistánu, Kongu, Somálsku, Súdánu, Ukrajině, Jemenu a na palestinských územích.
"Humanitární situace ve světě není běžná. Dnešní potřeby jsou na bezprecedentní výši a bez větší podpory prostě nebude možné reagovat na humanitární situaci, jakou vidíme," řekl dnes vrchní komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist