Poté, co se naučil čínsky, a v říjnu tak ohromil publikum na pekingské univerzitě, rozhodl se zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg pustit se do čtení nově vydané knihy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga "The Governance of China" (Čínská vláda).
Tu navíc koupil dokonce i pro své zaměstnance. "Chci, aby pochopili socialismus včetně jeho charakteristických rysů typických pro Čínu," řekl Zuckerberg při návštěvě hlavního čínského cenzora, zodpovědného za oblast internetu, v areálu společnosti Facebook.
Sociální síť Facebook je v Číně od roku 2009 zakázaná a Zuckerberg se tak pravděpodobně snaží tímto způsobem postoj čínské vlády změnit.
Zuckerbergův říjnový rozhovor v čínštině:
Kniha čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, vydaná v deseti jazycích, je kompilací jeho proslovů, rozhovorů či dopisů z let 2012 až 2014. Spíše než o analýzu soudobé ekonomické, politické či sociální situace Číny jde o čistou propagandu, píše server Quartz.com.
Mark Zuckerberg tak za svůj poslední pokus, jak udělat na Peking dojem, sklidil vlnu kritiky.
Jeden z nejznámějších čínských disidentů, Chu Ťia, ho obvinil, že podlézá vládě, která občanům odpírá svobodu projevu. "Přestože se učí čínsky, neví Mark Zuckerberg o Si Ťin-pchingovi ani o Číně vůbec nic," dodal.
Přidali se také kritici na internetu. "Mark dělá vše jen proto, aby vydělal peníze. Je pouhý krok od toho, aby se přidal ke straně," napsal jeden z uživatelů mikroblogovací sítě Weibo, čínské obdoby Twitteru.
lol pic.twitter.com/vaT6P2VPlZ
Čínskou alternativou Facebooku je server Renren. Podobně jako Facebook vznikl i Renren původně pro interní komunikaci na akademické půdě, později se ale rozšířil.
Sociální síť Facebook zakazuje kromě Číny také Bangladéš, Írán, Pákistán nebo Vietnam.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.