Instituce Evropské unie se dohodly na otevření evropského zemědělství geneticky modifikovaným plodinám. První povolení k pěstování těchto rostlin však budou udělena nejdříve příští rok a jednotlivé státy budou smět jejich pěstování na celém svém území nebo jeho části zakázat. Informovala o tom ve čtvrtek Evropská komise.

K "zásadní dohodě" na pravidlech udělování povolení pěstování v noci na čtvrtek dospěly italské předsednictví EU a Evropský parlament, uvedla agentura AFP. Formálně ještě musejí dohodu schválit členské státy a na své plenární schůzi také Evropský parlament.

Velké firmy v oboru rozhodnutí očekávaly. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zatím formálně povolil čtyři geneticky modifikované kukuřice, včetně známé MON810 od americké společnosti Monsanto, a TC1507, kterou dodává americká skupina Pioneer. Další čtyři druhy na povolení čekají.

Základní dohodu o otevření EU geneticky modifikovaným organismům (GMO) by měl 15. prosince schválit výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, Rada ministrů životního prostředí pak o dva dny později a na svém lednovém plenárním zasedání o ní má hlasovat Evropský parlament.

Pěstování geneticky upravených plodin by se podle AFP mělo zpočátku týkat jen několika málo zemí. Kukuřice MON810, která se zatím jako jediná smí v EU pěstovat, roste na polích pouhých tří států: na 110 000 hektarech ve Španělsku, na 9000 hektarech v Portugalsku a na 3000 hektarech v Česku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist