Na polském hradě Czocha, který na území dnešního Polska postavili čeští králové, se skrývá škola kouzel podobná Bradavicím známým z Harryho Pottera. Účastníci takzvaného "larpu" se mohou přihlásit do několika kouzelnických kolejí a zabývat se například bojem s černou magií, léčením, prací s magickými tvory nebo mohou studovat "to, co se nesmí vyslovit".
Akci pod názvem Vysoká škola čarodějnictví (College of Wizardry) pořádají polští a dánští hráči larpu a fanoušci Harryho Pottera. Událost se ale koná v anglickém jazyce. Účastníci larpu se vžívají do rolí fiktivních postav, plní různé úkoly a chovají se stejně jako by se podle knihy měl chovat student magie. Roli učitelského sboru a dalších důležitých postav zastanou zkušení hráči ze Skandinávie.
Larp (z anglického Live Action Role Play) je forma hraní rolí, ve kterém živí lidé fyzicky svými činy představují činy svých postav. Účastníci interagují mezi sebou navzájem a s okolním prostředím, přičemž usilují o splnění cílů ve fiktivním světě reprezentovaném světem skutečným. Pro larp je typické, že nemá žádné publikum a jeho smyslem je hlavně zábava a zážitek účastníků. Přestože jsou larpy primárně určeny jejich hráčům a hráčkám a nikoli publiku, jsou velmi fotogenické - především díky propracovaným kostýmům a herním výkonům hráčů.
Zdroj: Wikipedia
Polská skupina Liveform se dlouho snažila larp na hradě Czocha uspořádat, ale z finančních důvodů se jí to nedařilo. Úspěchu dosáhla až po spojení s dánskou skupinou Rollespilsfabrikken, která se larpy také zabývá. Zástupci skupin ale přiznávají, že takový zájem fanoušků a médií neočekávali.
"Byli jsme zaplaveni přihláškami, za dva dny bylo plno. Nikdo z nás takový zájem nečekal," řekl pro The Telegraph Claus Raasted, jeden z organizátorů. Čtyřdenní akci v listopadu navštívilo 190 lidí z 11 zemí světa.
"Nemůžeme provést stejné speciální efekty jako ve filmech s Harrym Potterem, ale můžeme řadu triků napodobit a v neposlední řadě vytvořit správné drama," tvrdí pořadatelé.
Po zaplacení vstupního poplatku 280 eur (téměř osm tisíc korun) dostanou studenti ubytování, jídlo a samozřejmě také čarodějnické róby, kravatu kouzelnické koleje a učebnice. Nechybí ani simulace známého famfrpálu.
Účastníci by v rámci hry měli navazovat různé vztahy, jako tomu bylo v knižní předloze, tedy přátelství, nebo také nepřátelství podobně jako Harry Potter a Draco Malfoy.
Kolej pojmenovaná po české Libuši
Stejně jako v knize nebo filmu si student musí vybrat jednu z kolejí – Durentius, Faust, Libussa, Molin, nebo Sendivogius. Za každou z kolejí je nějaký příběh, Durentius například odkazuje na polský ekvivalent doktora Fausta pana Twardowského. České fanoušky zřejmě zaujme, že kolej Libussa odkazuje na bájnou českou kněžnu Libuši. Sendivogius se inspiroval příběhem polského alchymisty Michała Sędziwóje a Molin odkazuje na italského zoologa Raffaela Molina.
Obě skupiny už připravují další kolo této akce. Kdokoliv, komu je více než 18 let, se může od 11. listopadu přihlašovat na pokračování listopadové akce, které se koná 9. až 12. dubna 2015.
Od premiéry posledního filmu s Harrym Potterem uběhly tři roky, zájem fanoušků ale neopadá. V Británii proto nedávno vznikl hotel na motivy knihy a sama autorka J. K. Rowlingová před několika měsíci vydala nové příběhy, ve kterých Harry Potter opět vystupuje.
Hrad Czocha nedaleko českých hranic
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist