Bohatý proruský politik Renat Usatii, který pomýšlel na křeslo šéfa nové moldavské vlády, odletěl v pátek z Kišiněva prvním letem do Moskvy, prý z obavy před zatčením. Útěk následoval poté, co moldavský soud vyřadil jeho stranu Patria z nedělních voleb, protože je prý financována ze zahraničí. Částka, odpovídající v přepočtu asi 11 milionům korun, propadla státu.
"Přijel jsem na letiště 20 minut před odletem. Už vydali deset příkazů k domovním prohlídkám u kandidátů za Patrii, i zatykač na mě. Jsou tam obvinění z terorismu, extremismu, špionáže, pašování," postěžoval si Usatii, rusky Usatyj, serveru NewsMaker v telefonickém rozhovoru z Moskvy. Z exilu hodlá své přívržence vyzvat k bojkotu voleb.
V neděli má země, hluboce rozdělená mezi stoupence sblížení s Ruskem a se Západem, volit nový parlament. Ruské ministerstvo zahraničí na poslední dění zareagovalo výzvou moldavským úřadům, aby zajistily demokratické hlasování.
Ale i tak se mají klání zúčastnit dvě jiné proruské strany, komunisté a socialisté. Výsledek určí, zda postsovětská republika zůstane na cestě proevropských reforem, anebo se přimkne k Rusku. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině a opětovnému zvyšování ruského vlivu v Gruzii se rozhodování Moldavska jeví geopoliticky důležitější, než by odpovídalo velikosti a hospodářské váze této chudé země, jejíž populace čítá necelé čtyřmi miliony obyvatel a která se nachází mezi Rumunskem a Ukrajinou.
Socialista: Export do Ruska zajistí práci
Odštěpenecké Podněstří, ovládané od rozpadu Sovětského svazu ruskými separatisty, touží připojit se k Rusku, které tam má více než tisícovku vojáků, připomněla agentura AP.
Premiér Iurie Leanca, jehož vláda usiluje o přiblížení Moldavska k členství v Evropské unii, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu a přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. "Musíme postoupit kupředu a nesmíme promarnit to, co jsme udělali. Musíme podpořit ty, kteří chtějí Moldavsko v Evropě, nebo, lépe řečeno, přivést Evropu do našich domovů," prohlásil.
Vůdce proruských socialistů Igor Dodon oponuje, že evropská integrace nevytvoří pracovní místa, ani nevyřeší jiné hospodářské problémy. Dodon argumentuje příkladem Bulharska a Řecka, dvou členských států EU, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností i dalšími potížemi.
"Na druhé straně je tu Ruská federace s euroasijským společenstvím, která jasně říká: jsme připraveni kupovat vaše výrobky," řekl AP Dodon. "Nikdy nebudeme vyvážet do Evropy tolik, kolik bychom mohli vyvážet do Ruska. A export znamená práci," dodal. Dodona podle ruského tisku tento měsíc v Kremlu přijal ruský prezident Vladimir Putin.
Proruská uskupení se v případě neúspěchu vzbouří
V průzkumech veřejného mínění vedou proevropské strany před proruskými uskupeními, ale výsledek ani zdaleka není jistý. Nečeká se, že by nějaká strana získala většinu hlasů, a tak konečné vyznění voleb bude záviset na schopnosti vytvořit koalici.
Úřady se obávají, že se proruská uskupení chystají vyvolat nepokoje v případě, že volby vyhraje proevropský tábor. Ve středu oznámily, že identifikovaly 15 podezřelých z příprav na vyvolání nepokojů, Moldavanů a Rusů, a při domovních prohlídkách nalezly pistole, granátomety, vojenské uniformy, plány k útoku na nejmenované instituce a velké peněžní částky.
Další představitelé strany Patria v pátek oznámili, že se proti vyškrtnutí z voleb odvolají. Ruské ministerstvo zahraničí podle serveru Newsru.com o vyřazení strany z voleb uvedlo, že lze jen doufat, že se Kišiněv nesnaží předem upravit výsledky voleb, aby odpovídaly přání pro integraci s Evropskou unií. O orientaci země by měli "samostatně, zcela demokraticky a bez nátlaku" rozhodnout moldavští voliči.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist