Středoevropští a východoevropští oligarchové a investiční skupiny — některé přímo napojené na státní politické špičky — skupují noviny i další mediální společnosti, píší na svém webu New York Times. Místní novináři i veřejnost jsou podle deníku znepokojení a obávají se o svobodu tisku.

Jde o významný zlom ve čtvrt století trvajícím vývoji k západním demokratickým standardům a svobodě slova. Stejně jako v Rusku se ve střední a východní Evropě vyrojily obavy nad potenciálně nebezpečnou koncentrací moci v rukou bohatých lidí, kteří mají zároveň politický vliv a v poslední době rozšiřují svou kontrolu nad médii.

Na Slovensku koupila podíl ve významném seriózním nezávislém deníku SME investiční skupina Penta, která předtím patřila mezi hlavní investigativní cíle novin. Překvapivá byla reakce redaktorů deníku.

Šéfredaktor Matúš Kostolný, který deník vedl posledních osm let, dal okamžitě výpověď. Následovali ho čtyři jeho podřízení a 50 zaměstnanců z celkových 80 předložilo oznámení o odchodu do konce roku.

"Myslím, že Penta chce zneužít noviny pro své vlastní účely," vysvětlil Kostolný. "Jejich pojetí svobody slova je diametrálně odlišné od mého."

Situace na Slovensku je nejaktuálnější ze všech podobných případů, kdy se často západoevropští či američtí vlastníci rozhodli prodat své mediální firmy ve východní Evropě a kvůli tomu se noviny dostaly do vlivu místních skupin.

Listy zmiňují také českého miliardáře Andreje Babiše, který "nejenže vlastní české největší vydavatelství a několik dalších důležitých médií, ale je také ministrem financí".

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.