Nejméně 50 životů a více než šest desítek zraněných si vyžádal nedělní útok sebevražedného atentátníka na východě Afghánistánu.

Sebevrah odpálil bombu při regionálním turnaji ve volejbale, sdělil agenturám mluvčí guvernéra provincie Paktika, která sousedí s Pákistánem.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikí uvedl, že mezi oběťmi je deset členů místních policejních sil, včetně policejního velitele.

Třiapadesát zraněných z útoku bylo v noci na pondělí přepraveno vrtulníky k léčení do nemocnic v metropoli Kábulu. Mezi pacienty je 17 dětí ve věku od osmi do 14 let, sdělil dále Sádikí.

Podle agentury AP šlo o letošní nejkrvavější teroristický útok v zemi, navíc v den, kdy afghánský parlament schválil dohodu o setrvání části zahraničních vojáků v zemi. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podezření padá podle expertů na síť Hakkání, která je spojena s Talibanem a která má v provincii Paktika svou baštu.

Útočník vybavený vestou s výbušninami se v okamžiku odpálení náloží nacházel uprostřed davu diváků. Útok spáchal během nejsledovanějšího finálového zápasu místního turnaje. Svědci vypověděli, že útočník přijel na utkání na motocyklu a šel pozdravit policejního velitele. Potřásl si s ním rukou, pak zvolal "Alláhu akbar" (Bůh je převeliký) a vyhodil se do povětří.Většinou obětí se stali podle místních činitelů civilisté.

"Bylo tam příliš mnoho lidí na jednom místě. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. Máme zprávy, že mnozí z nich jsou v kritickém stavu," řekl o víkendu mluvčí guvernéra podle agentury AP.

"Potřebujeme naléhavě pomoc od ústřední vlády, protože možná budeme muset převézt zraněné k léčení do Kábulu," dodal.

Lékař nemocnice v Šaranu, který je centrem provincie, řekl, že jeho ústav přijal kolem 80 zraněných, z toho 20 dětí. Volejbal je v Afghánistánu populární, a tak se dalo čekat, že na turnaj dorazí velké množství lidí.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Podle agentury AP je nicméně takový čin charakteristický pro operace radikálního klanu Hakkání, který pravidelně posílá mladíky na sebevražedné mise, kde je pravděpodobnost co nejvíce obětí.

Paktika je jedním z nejneklidnějších regionů Afghánistánu a jednou ze základen fundamentalistického hnutí Tálibán a dalších islamistických organizací.

Ty vedou léta válku proti vládě v Kábulu a jejich útoky v celé zemi se v letošním roce zostřily v souvislosti s jarními prezidentskými volbami a spory kolem nich.

Vítězem voleb byl v září prohlášen Ašraf Ghaní, jehož prvním krokem ve funkci pak byl podpis dohod s Washingtonem a NATO o setrvání omezeného počtu zahraničních vojáků v zemi po odchodu hlavních mezinárodních sil na konci tohoto roku. V neděli tyto dohody schválil afghánský parlament.

Mezinárodní bojová mise v Afghánistánu začala poté, co vojenská intervence v čele se Spojenými státy svrhla koncem roku 2011 vládu islamistického hnutí Tálibán.