Zhruba čtyřicet minut trval ceremoniál, na němž byla ve středu večer středoevropského času odhalena busta Václava Havla v americkém Kongresu.

Kromě české delegace se večera zúčastnili předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner, šéfka amerických demokratů Nancy Pelosiová či lídr jižanské rockové kapely ZZ Top Billy Gibbons. Ten na poctu Havlovi změnil slova písně ZZ Top nazvané I Thank You. Místo původního verše „Nemusela jsi mě milovat, ale udělala’s to a za to ti děkuji“ tak Gibbons Havlovi zazpíval: „Nemusel jsi to změnit, ale udělal jsi to a za to ti děkujeme“.

„Havel svými kroky změnil světové dějiny. Přiznal moc bezmocným a dokázal, že míru lze dosáhnout i bez násilí,“ prohlásila Pelosiová.

Připomněla také Havlův projev v Kongresu roku 1990, v němž tehdy čerstvě zvolený československý prezident citoval z americké Deklarace nezávislosti. „Havel nám připomněl, že k zavedení demokracie nestačí jen slova, nýbrž i činy. Že demokracie není konečným cílem, nýbrž obzorem, k němuž se musíme neustále přibližovat,“ řekla Pelosiová. Podle ní se na Havlovu bustu nyní budou chodit dívat děti z celého světa, aby „v tomto chrámu demokracie spatřili, jak vypadal rytíř demokracie“.

Šéfka amerických demokratů dále připomněla, že na Havla se i poté, co skončil ve funkci, svojí Chartou 08 odvolávali například čínští disidenti dožadující se svobody slova ve své zemi. Na to navázal republikánský kongresman Ed Royce, který ve svém projevu připomněl, jak Havel podpořil disidenty v Íránu, na Kubě, v Bělorusku či v Barmě.

„Havel dohlédl nejen na pokojné rozdělení Česka a Slovenska, ale také svoji zemi dovedl do Evropské unie a NATO. Protože věděl, jak důležitý je pro demokracii svobodný tok informací, přivedl do Prahy i rádio Svobodná Evropa. Věřím, že dnes by byl hluboce znepokojen ruskou propagandou, která ohrožuje svobodu v celé východní Evropě,“ prohlásil Royce.

Na ceremoniálu krátce hovořili také český premiér Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. V závěru vystoupil kaplan amerického senátu Berry Black, jenž se za bývalého českého prezidenta pomodlil. „Bože, jsme ti vděční za to, že jsi nám daroval Václava Havla, který poskytl hlas těm, kdo nebyli slyšet, a svým mimořádným talentem přinesl světu svobodu,“ uvedl Black.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist