Japonský premiér Šinzó Abe v úterý oznámil, že v pátek 21. listopadu rozpustí dolní komoru parlamentu a je připraven vypsat předčasné volby. Odloží také plánované zvýšení daně ze spotřeby, a to o 18 měsíců až do dubna 2017.

Přehodnotit plány na další zvýšení spotřební daně přiměly premiéra mimo jiné údaje o hospodářském poklesu země. Abe měl přitom před dvěma roky po svém zvolení ambiciózní plány na oživení ekonomiky.

Podle pondělního sdělení Tokia japonská ekonomika překvapivě sklouzla do recese, když hrubý domácí produkt po propadu ve druhém čtvrtletí klesl ve třetím kvartálu v ročním přepočtu o 1,6 procenta. Analytici přitom očekávali, že japonské hospodářství v období červenec až září v celoročním přepočtu poroste, a to o 2,1 procenta. Podle ministra pro ekonomické oživení Akiry Amariho jsou špatné výsledky ve třetím čtvrtletí způsobeny zejména tím, že domácí poptávka nerostla tak výrazně, jak se čekalo.

Japonské akcie hned v pondělí zaznamenaly nejvýraznější propad za poslední tři měsíce a se ztrátou skončily i další asijské burzy.

Abe již dříve prohlásil, že před přijetím finanční reformy musí Japonsko ukončit deflaci a posílit růst ekonomiky. Předčasné volby, kterými chce Abe podpořit svůj mandát k odkladu zvýšení daní, by se podle televize BBC měly konat v polovině prosince.

Koalici vedené Abeho Liberálnědemokratickou stranou (LDP) prakticky nehrozí, že by mohla ztratit většinu v dolní komoře parlamentu, vzhledem ke slabé opozici. V posledních průzkumech veřejného mínění přesahovala podpora LDP 36 procent, zatímco pro opoziční Demokratickou stranu Japonska (DPJ) by hlasovalo jen 7,9 procenta respondentů.

Podle BBC se Abe akorát snaží upevnit svůj mandát před tím, než představí nepopulární kroky, které zřejmě sníží jeho oblíbenost v očích veřejnosti. Podle zpravodaje britské televizní stanice klesla tento měsíc Abeho popularita pod 50 procent.