Americké ministerstvo energetiky v pátek oznámilo, že se chystá utratit celkem 425 milionů dolarů na výzkum vysokokapacitních technologií a sestavení dvou superpočítačů, které se mají stát nejrychlejšími na světě. Chtějí je využít pro základní výzkum i výzkum jaderných zbraní.
Ministerstvo vyhradilo na vývoj počítačů "Summit" a "Sierra" 325 milionů dolarů. Stroj Summit sestrojí v Oak Ridge National Laboratory v Tennessee, jeho plánovaná výkonnost je 150 petaFLOPS (FLOPS je veličina označující výkonnost počítačů). O využití počítače Summit budou moci žádat výzkumníci z celého světa.
Superpočítač Sierra vznikne v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, jeho výkon bude 100 petaFLOPS. Americký úřad pro nukleární bezpečnost (NNSA) ho využije "k zajištění bezpečnosti a efektivnosti národní jaderné obrany bez testování".
V současnosti nejrychlejším počítačem je čínský Tianhe-2 s výkonností 55 petaFLOPS. Superpočítače, které budou vyrobeny ze součástek firem IBM, Nvidia a Mellanow, poběží pětkrát až sedmkrát rychleji než současné americké superpočítače.
HNTech News: Propad Samsungu, zdravý náramek od Microsoftu a Výhonek od HP - čtěte ZDE
Týden Petra Koubského: Roboti jdou do práce a my je tam povezeme - čtěte ZDE
První počítač, který dosáhl výkonu jednoho petaFLOPS (tedy biliarda FLOPS), představilo IBM v roce 2007. Pro porovnání, běžná kalkulačka dosahuje výkonnosti v řádu desítek FLOPS.
Zbylých 100 milionů dolarů vyhradilo ministerstvo energetiky na výzkum vysokokapacitních technologií v rámci programu FastForward2.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist