Čína přispěje částkou 40 miliard dolarů (890 miliard Kč) na vytvoření fondu pro rozvoj infrastruktury v Asii, jehož cílem bude zlepšit propojení tamních trhů. Uvedl to dnes čínský prezident Si Ťin-pching při setkání se svými protějšky z Bangladéše, Kambodže, Laosu, Mongolska, Barmy, Pákistánu a Tádžikistánu.

Fond označovaný jako Hedvábná stezka bude podle čínského prezidenta otevřený investorům z celého světa, kteří se do něj budou moci "aktivně" zapojit. Prozatím však není jasné, jak přesně bude fond fungovat, kdy zahájí činnost a kde bude mít sídlo, píše agentura Reuters.

Prezident uvedl, že fond bude řešit "potřeby různých zemí a zahrnovat pozemní i námořní projekty". Dodal, že Čína je připravena přivítat sousední země "ve vlaku čínského rozvoje". Podle státní agentury Nová Čína by se měl fond soustředit na programy, které počítají s výstavbou silnic, železnic, přístavů a letišť ve Střední Asii a jižních oblastech Asie.

Čína již v říjnu společně s 21 dalšími asijskými zeměmi podepsala dohodu o vzniku nové mezinárodní banky, která má pomáhat financovat infrastrukturní projekty v Asii. Tato nová instituce s názvem Asijská banka pro investice do infrastruktury je vnímána jako konkurence vůči zavedeným organizacím, jako jsou Světová banka nebo Asijská rozvojová banka, jejichž největšími finančními podporovateli jsou Spojené státy a jejich spojenci.