Dva Američané propuštění v Severní Koreji dorazili v neděli ráno do Spojených států. Letoun, na jehož palubě cestovali, přistál na vojenské základně ve státě Washington v sobotu krátce před půlnocí místního času (dnes před šestou hodinou ranní SEČ).
Na záběrech americké televizní stanice CNN bylo vidět, jak z letounu vystoupil jako první ze zadržených Kenneth Bae, kterého ihned bouřlivě vítali členové jeho rodiny. Po pár minutách vyšel i Matthew Miller, na kterého čekali nejspíš jeho rodiče. Propuštění obou mužů bylo oznámeno v sobotu.
Asi půl hodiny po příletu vystoupil Kenneth Bae se svou rodinou na krátké tiskové konferenci. "Můj bratr je doma, všechny naše modlitby se vyplnily. Jsme za to velmi vděční," uvedla hned na úvod Kennethova sestra Terri Chungová, které se třásl hlas dojetím.
Dva roky, které její bratr strávil v severokorejském vězení, nazvala "neuvěřitelnými muky". Ve své řeči rovněž poděkovala americkým úřadům, prezidentu Baracku Obamovi, ministru zahraničí Johnu Kerrymu i dalším, kteří "na Kennetha nezapomněli".
K poděkování se připojil i samotný Kenneth Bae. "Děkuji všem, že jste při mně stáli a podporovali jste mě," uvedl a své poděkování mimo jiné směřoval i severokorejské vládě za to, že ho nechala odjet domů.
Oba Američany z KLDR doprovázel šéf amerických tajných služeb James Clapper. "Samozřejmě jsme velmi vděční za jejich bezpečný návrat. A oceňuji skvělou práci, kterou během této náročné mise vykonal ředitel Clapper," řekl americký prezident Barack Obama.
Clapper se podle nejmenovaného amerického představitele citovaného agenturou AFP v KLDR zdržel jenom den, sešel se se dvěma vysokými představiteli, ale ne s vůdcem Kim Čong-unem. Předal krátký Obamův vzkaz jako osobní prezidentův posel. Podle tohoto zdroje Severokorejci před několika týdny naznačili, že jsou připraveni oba Američany poslat domů, ale žádali za to, aby pro ně z USA přijel někdo z nejvyšších představitelů na úrovni vlády.
Misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za "pokus o svržení severokorejské vlády", jak tvrdí KLDR.
Miller byl v polovině září odsouzen na šest let za to, že po příletu do Severní Koreje letos v dubnu roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.
"Je to skvělý den pro ně a jejich rodiny," prohlásil již v sobotu prezident Obama. Oba Američany z KLDR doprovázel šéf amerických tajných služeb James Clapper. "Samozřejmě jsme velmi vděční za jejich bezpečný návrat. A oceňuji skvělou práci, kterou během této náročné mise vykonal ředitel Clapper," dodal americký prezident.
V říjnu KLDR pustila na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, který byl ve vazbě od června. Důvodem jeho zadržení bylo zřejmě to, že v hotelovém pokoji zapomněl Bibli. Šíření křesťanství je v ateistické Severní Koreji považováno za zločin.
USA v říjnu vyvracely spekulace, že Fowleovo propuštění bylo výsledkem výměnného obchodu. Pchjongjang tvrdil, že reagoval na opakované žádosti amerického prezidenta Baracka Obamy. Ministr zahraničí John Kerry v říjnu řekl, že USA jsou v kontaktu s rodinami zbylých dvou Američanů a že jsou připraveny obnovit jednání o jaderném odzbrojení KLDR.
Podle Christiana Whitona, který za vlády George Bushe působil jako zástupce zvláštního vyslance pro lidská práva v KLDR, Severní Korea nepropustila dva americké občany zadarmo. Doufá, že se Washington začne pokoušet vyjednávat s Pchjongjangem, byť je jasné, že to skončí nezdarem. Řekl to pro stanici CNN.
KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist