Všechny členské státy Evropské unie si přejí, aby vznikl stát Palestina. V palestinské Gaze to na sobotní návštěvě řekla vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová. V Ramalláhu pak prohlásila, že Jeruzalém by měl být hlavním městem dvou států, tedy jak Izraele, tak Palestiny.
"Výzvou je ukázat, že o Jeruzalém je možné se podělit v poklidu a respektu," podotkla Mogheriniová. "Nejde jen o izraelsko-palestinský problém, je to globální problém," dodala. Budování izraelské zástavby na východě města označila za "nelegální" a za "překážku řešení otázky dvou států."
Do Gazy se vydala navzdory pátečnímu incidentu, při němž vzplála auta a domy členů jedné z vládních stran Fatahu. Jeho vedení z útoků obvinilo Hamas, s nímž Fatah nedávnou sestavil společnou vládu.
"Je třeba, aby existoval palestinský stát. To je náš cíl a tento názor sdílí celá Evropská unie," řekla Mogheriniová. Svět podle ní nesnese, aby se v Gaze znovu bojovalo, jako tomu bylo letos v létě. Při bojích, jež začaly kvůli palestinským raketovým útokům, zahynulo za 50 dní přes 2000 Palestinců a sedm desítek Izraelců.
V Gaze rovněž vyzvala k tomu, aby se Palestinci spojili, aby začali co nejdřív s obnovou poničené oblasti.
V EU Palestinu nedávno uznalo Švédsko, před ním také Malta a Kypr. List The Wall Street Journal v pátek napsal s odvoláním na americké a evropské představitele, že k uznání Palestiny jako státu se připravují i další evropské země. "Nebudeme čekat věčně," sdělil listu nejmenovaný evropský zástupce.
Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Jeho hlavním městem má být východní Jeruzalém, avšak tam v posledních týdnech roste napětí kvůli požadavkům některých židů na zpřístupnění Chrámové hory v historickém jádru města i k modlitbám. Stával tam židovský chrám, ale nyní jsou tam významné mešity a židé se tam modlit nesmějí.
Britský parlament v říjnu symbolicky hlasoval a doporučil vládě, aby Palestinu uznala. Rezoluce s podobným požadavkem prošla v Irsku, o uznání Palestiny se začíná hovořit i ve Francii.
Palestinci sami tvrdí, že je už vlastně jako stát uznalo více než 130 členských zemí OSN, když před dvěma lety ve Valném shromáždění OSN hlasovaly o novém statusu Palestinců. Přestali být pozorovatelskou entitou a stali se pozorovatelským státem. Palestinské vedení na základě toho hodlá usilovat o členství v mezinárodních organizacích.
Do konce listopadu pak chce palestinská samospráva předat Radě bezpečnosti OSN žádost o ustavení závazného data na ukončení izraelské okupace palestinských území. Jde o Západní břeh a Pásmo Gazy, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Palestinci chtějí žádost podat, i když je jisté, že ji USA jako stálý člen RB a spojenec Izraele budou vetovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist