Až 340 nadnárodních firem uzavřelo s Lucemburkem tajné dohody, aby mohly platit nižší daně. Informují o tom evropská média, která se odvolávají na dokumenty, které získalo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) se sídlem ve Washingtonu. Mezi podniky, které takové dohody uzavřely, je například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.

Mluvčí Evropské komise Margaritas Schinas ve čtvrtek v Bruselu uvedl, že komise daňové dohody Lucemburska s nadnárodními firmami už vyšetřuje pro možné porušení hospodářské soutěže a státní pomoc, která není v souladu s pravidly Evropské unie. Není to navíc jediná země, kterou komise podobným způsobem vyšetřuje.

Známý je případ šetření irských dohod s americkým Applem, právě v souvislosti s ním se už dříve letos objevily informace o pokračujícím prověřování lucemburských dohod se společnostmi Starbucks či Fiat.

Mluvčí Schinas připomněl, že tato vyšetřování otevřel někdejší komisař Joaquín Almunía, který je předal nové dánské komisaře Margrethe Vestagerové. Ta prý je už v kontaktu s lucemburskou vládou.

Odhalení by ovšem mohla být problémem pro nového šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který byl lucemburským premiérem 19 let a jehož komise se funkce ujala ani ne před týdnem. Jeho mluvčí ve čtvrtek prohlásil, že předseda komise do vyšetřování zasahovat nebude.

Poslanci Evropského parlamentu už kvůli případu žádají od komise a jejího šéfa vysvětlení situace a sdělení, jaká opatření komise rychle přijme, aby daňovým únikům zamezila.

"Všechny otázky související s vyšetřováním Evropské komise budou muset odpovědět kompetentní úřady lucemburského velkovévodství," opakovaně dnes mluvčí Schinas odpovídal na tiskové konferenci novinářům na dotazy, zda a jak bude Juncker s vyšetřovateli lucemburských případů spolupracovat.

"Paní Vestagerová bude dělat svou práci a nikdo jí nemůže říkat, co má dělat a co ne. To ona je komisařka pro hospodářskou soutěž v Junckerově komisi," dodal mluvčí. Také Juncker sám se už ve středu vyjádřil podobným způsobem.

"Lucembursko uchovává své daňové smlouvy v tajnosti, nesděluje to svým evropským partnerům, přestože od těchto mezinárodních firem ví, že jejich strategií je vyhnout se daním," uvedl Le Monde. Firmy jako je Verizon, AIG, Heinz či Crédit Agricole podle listu za tímto účelem otevírají v Lucembursku pobočky, holdingy i své centrály.

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna v říjnu obhajoval uzavírání podobných smluv, je to podle něj součástí tradic této země. "Zachování určité zákonné soutěživosti mezi státy v daňové oblasti je nezbytné," věří ministr, jehož cituje Le Monde.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist