Čína údajně vyvinula vysoce přesný laserový zbraňový systém, který dokáže během pěti vteřin od zaměření sestřelit lehké bezpilotní stroje letící v nízké výšce, a to v okruhu až dvou kilometrů. Oznámila to oficiální tisková agentura Nová Čína s odvoláním na Čínskou akademii inženýrské fyziky.

"K likvidaci malých bezpilotních letounů byli dosud využíváni především odstřelovači nebo osádky vrtulníků, ale jejich úspěšnost nebyla příliš vysoká a vzhledem k nemožnosti přesného zaměření cíle mohlo dojít k druhotným škodám," uvedl pro čínská státní média Yi Jinsong ze společnosti Jiuyuan Hi-Tech Equipment, která se na vývoji zbraňového systému spolu s akademií podílela.

Nový zbraňový systém může být umístěn prakticky kdekoliv s tím, že může být nainstalován i na vozidla. Je účinný proti cílům letícím rychlostí do 180 kilometrů za hodinu, a to v maximální výšce 500 metrů nad úrovní terénu. Charakterizuje jej především rychlost, přesnost a prakticky bezhlučný provoz.

Při nedávném testu bylo pomocí tohoto laserového systému sestřeleno 30 různých bezpilotních strojů, přičemž bylo údajně dosaženo stoprocentní účinnosti. Vzhledem k velikosti a vlastnostem nové zbraně se předpokládá její nasazení i při masových akcích a v obydlených zónách.

Čína vývojem tohoto systému reagovala na rostoucí rozšíření malých bezpilotních letounů i jejich komerční dostupnost. Ty jsou relativně levné, snadno se užívají a mohly by se tak stát prostředkem, který dříve nebo později zneužijí teroristé.

Čínské úřady také tvrdí, že dalším důvodem je údajná zvýšená potřeba ochrany vzdušného prostoru proti bezpilotním zařízením provádějícím špionážní aktivity.

Ve stádiu vývoje je údajně i výkonnější verze tohoto systému, která by měla být schopna ničit větší cíle a na větší vzdálenost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist