Na místě Světového obchodního centra v New Yorku, které před více než 13 lety napadli teroristé, se otevřel One World Trade Center (WTC). V pondělí se do kancelářské budovy se 104 poschodími začala stěhovat první firma, vydavatelská společnosti Condé Nast, jak uvedl server BBC.

Mrakodrap, jehož stavba trvala osm let a přišla na 3,8 miliardy dolarů (asi 84,5 miliardy korun), je s 541 metry nyní nejvyšší stavbou v USA. Stojí na místě zničené dvojice budov, do nichž dvěma letadly narazili teroristé 11. září 2001. Během útoků v New Yorku a Washingtonu tehdy zahynulo přes 2700 lidí.

"Silueta New Yorku je zase úplná," uvedl Patrick Foye, ředitel úřadu Port Authority of New York and New Jersey, který vlastní pozemky, na nichž budova stojí. Podle Foyeho se jedná o "nejbezpečnější kancelářskou budovu v Americe".

K 170 zaměstnancům firmy Condé Nast, kteří se během tohoto týdne nastěhují do pěti pater budovy, by se mělo na počátku roku 2015 připojit dalších více než tři tisíce kolegů a vzápětí i pracovníků jiných firem. Pronajato bylo už prý 60 procent prostor.

Kromě budovy One WTC na místě zvaném Ground Zero stojí také památník obětem útoku a muzeum, které se otevřelo letos v květnu. Na vrcholku mrakodrapu bude na jaře 2015 zpřístupněna ještě vyhlídková plošina pro veřejnost.