Petrohradský pomník zakladateli firmy Apple, Stevu Jobsovi, vztyčený loni v lednu s velkou slávou jako projev úcty k průkopníku moderních komunikačních technologií, byl o víkendu potichu demontován. Důvodem je nedávné rozhodnutí Jobsova nástupce Tima Cooka veřejně se přihlásit k homosexuální orientaci.
Cook minulý týden oficiálně oznámil, že je homosexuál a prohlásil, že je na to hrdý. Ve sloupku v týdeníku Bloomberg Businessweek vyjádřil přesvědčení, že jeho oznámení by mohlo pomoci dalším gayům. "Uvědomil jsem si, že má touha po soukromí mi bránila v tom, abych učinil něco důležitějšího," napsal Cook. Dodal, že je na svou homosexualitu hrdý a že "být gayem je jedním z největších darů", které mu bůh dal.
Applu dva roky od Jobsovy smrti chybí inovace, píše Timu Cookovi šéfredaktor Mashable - čtěte ZDE
Co by Apple za Jobse neudělal. Malý tablet, omluva za chyby i vyplacené dividendy - čtěte ZDE
Dvoumetrový pomník ve tvaru telefonu iPhone postavil na nádvoří petrohradské Vědeckovýzkumné univerzity informačních technologií ruský investiční holding ZEFS. Příkaz k jeho demontáži vydal jeho šéf Maxim Dolgopolov s odůvodněním, že památník je v rozporu se zákonem o zákazu propagace netradičních sexuálních styků mezi mládeží. "Propagaci homosexuality a dalších sexuálních zvráceností mezi mládeží v Rusku zakazuje zákon. Pomník se nacházel v těsné blízkosti od míst, kde se pohybují studenti a jejich učitelé," uvedl Dolgopolov.
Боже, ну и дебилы: В Петербурге после заявления Тима Кука демонтирован памятник Стиву Джобсу http://t.co/qTw1gc0ro5 pic.twitter.com/1RpTOpORp0
— Alexey Navalny (@navalny) November 3, 2014
Ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží se zrodil právě v Petrohradě. Místní radnice ho jako vůbec první v Rusku přijala na popud homofobního zastupitele Vitalije Milonova předloni v únoru. Celostátní platnost má zákon od loňského června.
Dalším důvodem k odstranění obřího iPhonu je podle Dolgopolova také zjištění, které se dostalo na veřejnost díky bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi a podle něhož společnost Apple předávala americké špionáži důvěrné informace o svých klientech. Tajné služby podle Snowdena od roku 2007 získávaly údaje ze serverů sedmi velkých komunikačních firem v USA včetně společnosti Apple.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist