V zatím posledním pokusu přesvědčit svět, aby něco udělal s globálním oteplováním, vydal Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) nové varování: Je nutné nejpozději do roku 2100 ukončit využívání fosilních paliv.
Pokud nemá dojít k "závažným, všudypřítomným a nevratným" klimatickým změnám, má podle nové zprávy vědeckého panelu do roku 2050 pocházet většina světové elektřiny z obnovitelných zdrojů.
V opačném případě hrozí globální oteplení o čtyři stupně Celsia - a takovou změnu by podle vědců nemuselo lidstvo ustát. Mezi vědci panuje shoda na tom, že Země i civilizace ustojí globální oteplení o dva stupně Celsia.
Jde přitom o čtvrté varování OSN za posledních 14 měsíců, píše server quartz.com.
Šéf OSN Pan Ki-mun označil zprávu IPCC, zveřejněnou v neděli, za nejobsáhlejší odhad klimatických změn, jaký byl kdy pořízen. "Sám jsem viděl, jak rychle ubývá ledovců," dodal Pan Ki-mun, který vede OSN osmým rokem.
Podle zprávy IPCC je potřeba do opuštění fosilních paliv, a tedy do oteplení jen o dva stupně Celsia investovat. Stát by to mělo jen zhruba 0,06 procenta světového HDP.
Světoví lídři se mají sejít příští rok v Paříži. Summit má pokračovat ve snaze ne zcela úspěšných jednání v Kjótu nebo Kodani zabránit klimatickým změnám. OSN se o to snaží od roku 1992, celosvětovou dohodu ale brzdily státy jako Čína nebo Spojené státy. USA ovšem poslední dobou naznačují, že by mohly mít o dohodu zájem.
Podle environmentalisty George Marshalla ale může třiadvacet let váhání znamenat, že na udržení růstu teploty jen o dva stupně Celsia je už pozdě a Zemi čeká oteplení o stupně čtyři.
Podle vědce Johna Schellnhubera, který se zabývá klimatickými změnami, se rozdíl dvou stupňů Celsia "rovná existenci lidské civilizace". S oteplením o čtyři stupně se lidská rasa nemusí podle něj vyrovnat už proto, že například americká produkce kukuřice, sóji a bavlny spadne o 82 procent.
Téměř polovině rostlin a živočichů by mohlo hrozit vyhynutí a dvěma třetinám světových měst zatopení. Hladina moře se má poté, co roztají všechny ledovce v Grónsku, zvednout o 30 stop (zhruba devět metrů). Ke zvýšení průměrné teploty o čtyři stupně se přitom podle Marshalla můžeme dostat už za 60 let.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist