Armáda v Burkina Fasu v neděli ovládla státní rozhlas a televizi a obsadila náměstí v metropoli Ouagadougou.

Tam se sešly tisíce lidí na demonstraci proti převzetí moci armádními veliteli.

Zástupce OSN pro západní Afriku armádním špičkám vzkázal, že musejí moc předat civilní vládě, jinak budou čelit sankcím.

V sídle státní televize vypukla podle svědka citovaného agenturou Reuters střelba a poté bylo vysílání přerušeno. Nikdo nebyl zraněn.

Hlavní náměstí v Ouagadougou zatarasili vojáci. Během neděle se na něm sešly tisíce lidí a protestovaly proti aktuálnímu vývoji, který označují za vojenský převrat.

Po páteční rezignaci dlouholetého prezidenta Blaisea Compaorého se moci chopil mimo armádní kruhy nepříliš známý podplukovník Isaac Zida, kterého posléze podpořila armáda.

Jeden z demonstrantů nesl ceduli s nápisem "Zida=Jidáš", jiný zase s heslem "Zido, táhni odsud pryč".

K dodržování ústavního pořádku vyzval armádu vyslanec OSN pro západní Afriku Mohamed Ibn Chambas. "Doufáme, že nastoupí přechodná vláda vedená civilistou, nechceme, abychom museli uvalit na Burkina Faso sankce," řekl podle BBC.

Prezident Blaise Compaoré rezignoval tento pátek pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si funkci na další období. V čele země stál od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu.

BBC podotýká, že odchod Compaorého nespokojenost obyvatel asi nevyřeší. Její příčinou jsou zejména vysoké ceny, nízké platy a trvalá chudoba.