Ozbrojenci unesli 30 chlapců a dívek z vesnice na severovýchodě Nigérie. Podle agentury AFP to v neděli uvedli místní představitelé.

V oblasti působí islamistické milice Boko Haram, které se minulý týden údajně dohodly s vládou na příměří, v jehož rámci mají propustit 200 školaček unesených letos v dubnu.

Nejnovější únosy se týkají chlapců starších 13 let a dívek starších 11 let, řekl novinářům představitel obce Mafa. Celkem jde o 30 dětí. Ozbrojenci je prý unesli v posledních dvou dnech.

Vesnice leží ve státě Borno, kde milice Boko Haram v dubnu napadly dívčí školu. Obec a její okolí jsou podle dvou místních činitelů každý den terčem útoků islamistů. Mnoho obyvatel kvůli tomu uteklo směrem do 50 kilometrů vzdáleného hlavního města státu Borno, protože se obávali, že budou zabiti nebo přijdou o své děti.

Boko Haram bojuje proti ústřední vládě od roku 2009. Letos v dubnu se bojovníci této organizace stali terčem mezinárodní kritiky, když přepadli dívčí školu ve městě Chibok.

Dívky ve věku 15 až 18 let útočníci nahnali na korby nákladních vozů a odvezli neznámo kam. Podle výpovědí několika školaček, kterým se podařilo utéct, jsou unesené zneužívány jako služky i sexuální otrokyně.

Vláda v polovině měsíce oznámila, že se s islamisty dohodla na příměří, jehož součástí má být i propuštění více než 200 unesených školaček. Násilnosti ovšem pokračují. Minulý týden bylo uneseno zhruba 60 žen a dívek ze dvou měst nedaleko Chiboku. Server BBC s odvoláním na místní obyvatele tento týden informoval, že ozbrojenci unesli několik desítek žen a dívek ve státu Adamawa, který se státem Borno sousedí.

Terčem útoku se v posledních dnech údajně stala i vesnice sousedící s Mafou. Zahynulo při něm 17 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist