V Muzeu holokaustu na Floridě byla ve čtvrtek 16. října slavnostně odhalena stěna věnovaná siru Nicholasi Wintonovi. Informovalo o tom české velvyslanectví ve Washingtonu.
Ceremoniálu v americkém St. Petersburgu se zúčastnilo přes 140 hostů, dorazili například i senátor státu Florida Jack Latvala nebo člen Sněmovny reprezentantů Ed Hooper. Honorární konzul Peter Rafaeli poté zástupcům muzea předal finanční dar ve výši 25 tisíc dolarů (přibližně 540 tisíc korun) za uchování Wintonova odkazu.
Expozice je kromě Wintona věnovaná i několika dalším zachráncům. "Jedná se o multimediální stěnu, kde jsou fotografie, dokumenty a LCD panely dokumentující život Nicholase Wintona a dalších zachránců, např. Oskara Schindlera," uvedla Pavla Velickinova z českého velvyslanectví ve Washingtonu.
Nicholas Winton zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z protektorátu Čechy a Morava do Velké Británie. O Wintonových zásluhách ale veřejnost dlouho nevěděla, pomohla je zveřejnit až historička Elisabeth Maxwellová.
Winton byl oceněn množstvím britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu. Na konci října Winton, kterému je 105 let, přijede do Prahy, kde převezme nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist