Hongkongská vláda překvapivě zrušila páteční rozhovory se studentskými vůdci prodemokratických protestů. Vůdci následně vyzvali veřejnost, aby se k jejich protestům připojila. Studenti a další protestující chtějí pokračovat v okupaci ulic Hongkongu.

Demonstrující usilují o změnu volebního systému a rezignaci současného vůdce této zvláštní administrativní oblasti Číny. Právě díky plánovaným jednáním se protesty zklidnily, zpráva o zrušení rozhovorů tak může vést k nové eskalaci napětí.

Vláda se k tomuto kroku rozhodla poté, co studenti vyzvali demonstrující, aby se v pátek vrátili do ulic, a vyvinuli tak nátlak během jednání, odůvodnila zrušení rozhovorů hlavní vyjednávačka za vládní tábor Carrie Lamová. Nyní v různých částech Hongkongu protestuje několik set lidí, před několika dny jich byly v ulicích asijské finanční metropole desítky tisíc.

Situaci v Hongkongu vyostřuje také kontroverzní případ, který se týká vůdce města. Skupina zákonodárců požádala antikorupční úřad, aby zahájil vyšetřování vůči nejvyššímu představiteli Hongkongu. Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing dostal údajně od australské společnosti UGL zaplaceno 6,4 milionu dolarů (138 milionů korun), a to v době, kdy již zastával současnou funkci, napsala dnes agentura Reuters.

Australská média již dříve informovala o tom, že společnost UGL zabývající se výstavbou a správou majetku hongkongskému vůdci v letech 2012 a 2013 zaplatila za akvizici konzultantské firmy DTZ Holdings. Leung v DTZ působil jako ředitel pro asijský region až do července 2012, kdy se stal vedoucím představitelem někdejší britské kolonie. UGL i Leung ústy svých zástupců odmítli, že by se dopustili něčeho protizákonného. Podle smlouvy s UGL se Leung zavázal k propagaci společnosti a poradenské činnosti.

Účastníci nedávných protestů se domáhali zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist