Věra Jourová se může podle europoslanců stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví.
Poté co Jourová písemně zodpověděla dodatečné otázky, se na tom včera shodli členové všech čtyř výborů, jež měly prověřit její kompetence.
Místo Jourové v Evropské komisi ale definitivně potvrzeno ještě není. Evropský parlament musí navrženou komisi schválit jako celek a zatím má velké výhrady k několika dalším kandidátům.
Schvalování nových eurokomisařů se totiž zvrhlo ve vnitroparlamentní boje mezi hlavními evropskými stranami. Evropští lidovci (EPP) a eurosocialisté (S&D) přistoupili ke slyšením ve stylu oko za oko, zub za zub. Europoslanci tak v zápalu boje odkládají hodnocení jednotlivých kandidátů na eurokomisaře, aby si nechali otevřená vrátka k politickému vyjednávání.
Uklidnit emoce a snížit napětí v Evropském parlamentu měla pomoci včerejší schůzka, na které se sešli šéfové dvou největších stran Gianni Pittella (S&D) a Manfred Weber (EPP) s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.
Jen několik hodin poté slyšení eurokomisařů skončila a k poradě zasedli předsedové všech politických frakcí. Jestli se jim podařilo dosáhnout nějakého kompromisu, bude patrné ze středečního hodnocení zbylých kandidátů.
Europoslanci dávají jasně najevo, že jim nejde pouze o schopnosti jednotlivých kandidátů, ale hlavně o jejich politické zařazení. Více než upřesňující odpovědi tak mohl Věře Jourové nahrát chabý výkon při slyšení slovinské kandidátky Alenky Bratušekové. Bývalá slovinská premiérka je totiž stejně jako Jourová členkou evropských liberálů a bylo by velmi nepravděpodobné, aby europoslanci zamítli hned dvě kandidátky ze stejné politické frakce.
Navíc jsou obě ženy a těch je v Junckerově komisi málo.
Bratušeková ale nemá podporu ani vlastní země, protože na post eurokomisařky nominovala sebe samu v době, kdy byla po prohraných volbách dosluhující premiérkou. Pro europoslance je tak potenciálně snadnější cíl než Jourová.
Problémy má také maďarský kandidát Tibor Navracsics. Oblast kultury by podle europoslanců neměl vést člověk pocházející ze země, která podle nich potlačuje svobodu médií. Podobně členové EP nechtějí akceptovat, aby na rozpočty států eurozóny dohlížel Francouz Pierre Moscovici ve chvíli, kdy Francie nedodržuje pravidla rozpočtového deficitu.
K bezprecedentnímu druhému slyšení se musel dostavit také Brit Jonathan Hill, který by měl mít na starosti finanční služby a kapitálové trhy.
Je tedy možné, že Juncker bude muset komisi ještě přeskládat.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.