Protesty 21. století, které neprobíhají i na sociálních sítích, jako by neexistovaly. Twitter, YouTube nebo Facebook, které byly u Arabského jara, Occupy Wall Street i na Majdanu, mají ale jednu nevýhodu – potřebují internetové připojení. To jednak může zablokovat vláda, nebo jednoduše obrovské množství lidí s mobily na jednom místě.

Demonstranti v Hongkongu ve stínu obav, že vláda mobilní internet zablokuje, přestali na připojení spoléhat a našli si náhradu v aplikaci FireChat. Ta propojuje uživatele mobilů v okruhu sedmdesáti metrů i ve chvíli, kdy nefunguje internet a nelze posílat SMS zprávy.

Aplikace z dílny apolečnosti Open Garden byla původně určená pro zábavu. "Rychle jsme si ale uvědomili, že může být používaná i v situaci tohoto typu," řekl serveru CNBC spoluzakladatel a výkonný ředitel Open Garden Micha Benoliel. Jak uvedl pro server TIME, mezi nedělí a úterkem si aplikaci v Hongkongu stáhlo kolem 200 tisíc lidí.

FireChat by mohl získat popularitu na trzích, kde je připojení k internetu problémem. "Příští miliarda uživatelů na nových trzích bude milovat prvky FireChatu," míní šéf výzkumného týmu asijské pobočky analytické společnosti IDC.

Podle zpravodajského serveru Quartz pochází deset procent uživatelské základny aplikace z Indie, kde špatné připojení řeší často. V zemích po celém světě by oblibu FireChatu mohla posílit cenzura a regulace internetu.
Aplikaci si kvůli výpadkům oblíbili Íránci a Iráčané.V červnu si ji v Iráku stáhlo 40 tisíc lidí. V březnu se FireChat hojně stahoval během studentských protestů na Taiwanu.

"Kapitál značky roste s pozitivní publicitou (spojenou s Hongkongem) a s tím, jak z toho rostoucí počet novinových titulků dělá de facto aplikaci, na kterou se (v takových situacích) obrátit," vysvětluje odborník na marketing ze společnosti IG Ryan Huang.

"Potenciální zájem by mohl mít sektor reklamy, který je schopný aplikaci zpeněžit tím, že bude prodávat lokalizované reklamy a propagace. Společnosti podnikající v oblasti sociálních sítí by také mohly profitovat ze začlenění FireChatu do svých vlastních produktů," dodal Huang.

"Myslím, že pro FireChat bude těžké se prosadit, obzvlášť teď, když se dostal na výsluní v souvislosti s protesty v Hongkongu," varuje Putcha. "Očekávám, že princip FireChatu napodobí velcí provozovatelé aplikací pro posílání zpráv, kteří už nyní mají obrovský globální záběr a finanční zdroje. FireChat by se mohl stát terčem akvizice," dodává.

Jak ale připomíná TIME, ani FireChat není pro potřeby demonstrantů ideální. Chatovací místnosti jsou otevřené, aby se mohl zapojit kdokoli. Tím by ale mohl být i místní úředník, který by tak snadno zjistil, co protestující chystají. Šéf Open Garden však už ubezpečil, že jeho společnost již pracuje na vylepšeních šitých demonstrantům na míru, jako jsou soukromé zprávy nebo šifrování.

Open Garden podporuje svobodu slova a přístupu k informacím. "Pokud aplikace může takto pomoci, velmi to souzní s misí naší společnosti," dodal Benoliel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist