Více než stokrát padlo v průběhu čtvrtečního tříhodinového slyšení Pierra Moscoviciho před europoslanci slovo "pravidla“. "Budu mít v ruce kompas s jediným směrem a tím jsou pravidla. Ta budu uplatňovat pro všechny státy,“ snažil se francouzský kandidát na eurokomisaře pro hospodářské a finanční záležitosti rozptýlit obavy zákonodárců. Ti pochybují, že bývalý ministr financí země, která má sama problémy dodržovat rozpočtovou disciplínu, dokáže měřit všem členským státům EU stejně.

Francie bude schopná podle současného ministra financí Michela Sapina snížit svůj rozpočtový deficit pod tři procenta, jak stanovuje unie, až v roce 2017, a ne příští rok, jak slibovala. Europoslanci proto chtěli slyšet, jestli Moscovici bude na Francii stejně přísný jako na ostatní země, které musejí procházet bolestivými reformami. Evropská komise totiž může proti státům nedodržujícím rozpočtová pravidla zavést i sankce.

Moscovici, který patří k evropské sociálnědemokratické frakci, se ale nedal dotazy europoslanců rozhodit. Trpělivě opakoval, že pokud se stane eurokomisařem, nebude jednat v zájmu Francie, ale v zájmu EU a bude se řídit pouze jejími pravidly. Jeho odpovědi ale stejně neuspokojily posluchače ani na jedné straně politického spektra.

"Moscovici v zásadě říkal ty věci, které musí říkat jakožto kandidát na eurokomisaře, to znamená, že bude hlídat plnění dohod. Ale otázky na to, jaké konkrétní politiky udělá, nechával bez odpovědi,“ shrnul Francouzovo vystoupení český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, frakce evropských lidovců). Od tak zkušeného politika, jakým Moscovici je, europoslanci údajně očekávali daleko přesvědčivější výkon.

Nejde jenom o schopnosti

Uklidnit europoslance se už před slyšením snažil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker (Evropská lidová strana). Ten v navrhované podobě komise počítá s tím, že všechna rozhodnutí týkající se rozpočtů států musí schválit nejen Moscovici, ale také místopředseda komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis (evropští lidovci). Bývalý lotyšský premiér je přitom známý tím, že dokáže tvrdě prosazovat úsporná opatření.

Atmosféra v chodbách bruselského sídla Evropského parlamentu je ale čím dál nervóznější. Odkládají se hodnocení eurokomisařů, včetně toho pro Věru Jourovou, a navrhovaný eurokomisař za Velkou Británii Jonathan Hill si bude muset slyšení nejspíše zopakovat.

„Pokud má problémy i Hill se svou otevřeností a jasností, tak pak už může mít problémy každý,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že velkou roli v hodnocení eurokomisařů hrají také zákulisní politická vyjednávání. Důležité pro hodnocení eurokomisaře totiž nejsou pouze jeho schopnosti, ale ve velké míře také to, které politické frakce je členem, případně z jaké země pochází.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se