Situace v Hongkongu, kde už týden trvají prodemokratické protesty tisíců lidí, se v neděli značně vyostřila a jedna ze studentských organizací pořádajících demonstrace kvůli tomu vyzvala studenty, aby se stáhli z centra města. Podle agentury Reuters se k tomu rozhodla poté, co proti protestujícím tvrdě zakročila policie. Zřejmě hrozí ještě tvrdší zásahy.

Hongkongská studentská federace naléhavě vyzvala studenty, aby z míst protestů odešli. Zdůvodnila to přitom tím, že policie by mohla k rozehnání davů použít střelbu gumovými projektily, které mohou zasažené osoby vážně zranit nebo jim i způsobit smrt.

Policie v neděli v metropoli bývalé britské kolonie zablokovala přístup k areálu vlády, kde od pátku protestují tisíce lidí za zachování širokých občanských svobod a za demokratické změny. K nim se během dne chtěli připojit další demonstranti, ale policisté proti nim zasáhli slzným plynem a pepřovými spreji a použili také obušky. Zástup sice ustoupil několik stovek metrů, ale k večeru se už na místo vracely desítky tisíc demonstrantů.

"Budeme bojovat až do konce, nikdy se nevzdáme," citovala agentura Reuters dvacetiletého účastníka protestů Petera Poona, který dodal, že demonstranti možná ustoupí, ale jen na noc.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing na tiskové konferenci slíbil, že se bude v brzké době konat nové kolo konzultací k volební reformě. Neřekl ale, kdy se tak stane. Šlo přitom o jeho první vystoupení od začátku tohoto týdne, kdy studenti zahájili protestní akce za prodemokratické změny. Jedním z jejich požadavků je i to, aby se s nimi šéf výkonné rady sešel a diskutoval s nimi o volebních reformách.

Lídr Hongkongu podle stanice BBC také varoval, že proti tomu, co nazval nepovolenou demonstrací, budou podniknuty rázné kroky. Demonstranti se u sídla vlády zabarikádovali, použili k tomu zátarasy, které na místo původně přivezla policie. Nasadili si ochranné masky pro případ, že by proti nim strážci pořádku stejně jako v minulých dnech použili pepřový sprej.

Panují obavy, že policie se chystá na velký zásah proti demonstrantům před pondělkem, kdy se v Hongkongu, který je finančním centrem Asie, znovu začne obchodovat. Napětí se zvýšilo, když jeden z hlavních aktivistů Benny Tai v sobotu nečekaně vyhlásil začátek hlavní protestní akce, blokády finanční čtvrti. Učinil tak několik dní před plánovaným termínem. 

Od pátku, kdy demonstrace u vládního komplexu začala, policisté zatkli skoro 80 lidí, 29 protestujících a policistů utrpělo zranění.

Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Organizátoři současných demonstrací v Hongkongu požadují plnou demokracii, včetně svobodných voleb. Nicméně Čína chce, aby v nich mohli kandidovat jen vybraní kandidáti loajální vůči režimu v Pekingu. Vedení komunistické strany se obává, že by se prodemokratické iniciativy přelily do měst v pevninské části země, a ohrozily tak jeho postavení.

Související