Východoukrajinští separatisté budou se zástupci kyjevské vlády jednat o režimu distribuce uhlí a elektrické energie v zimním období. Agentuře AFP to řekl jeden z vůdců "lidové republiky" v Doněcké oblasti Andrej Purgin. Kdy má jednání začít a kde se má konat, neupřesnil.

"Nejde o žádné politické diskuse, jen o konzultace o režimu v zimním období," upozornil Purgin, který je v doněcké povstalecké vládě vicepremiérem. Jednání se podle něj má uskutečnit na platformě takzvané kontaktní skupiny, která počátkem září dojednala v běloruském Minsku příměří. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan na Purginovo prohlášení reagoval oznámením, že o žádném jednání nic neví.

Donbas, jehož část kontrolují separatisté, je hlavní ukrajinskou těžební oblastí a tamní uhlí je strategicky významnou surovinou pro export i pro provoz ukrajinských tepelných elektráren. Řada šachet kvůli válce není v provozu, jiné jsou v území obsazeném vzbouřenci. "Kyjev potřebuje naše uhlí," řekl AFP Purgin.

Jednání se má podle něj zabývat i dodávkou elektřiny. Několik elektráren, které jsou v zóně kontrolované separatisty, dodává proud do ukrajinského vnitrozemí, stejně je tomu ale i naopak.

Kvůli cenovým sporům a neuhrazeným účtům Rusko v létě zastavilo dodávky plynu Ukrajině. Z obavy před kritickou zimou se ukrajinská vláda rozhodla uzavřít kontrakt na dovoz černého uhlí z Jihoafrické republiky. První dodávka má na Ukrajinu dorazit v říjnu.